Autor:rd, fot. cev.eu
  06.02.2024 godz. 21:50

Grot Budowlani Łódź w półfinale Pucharu CEV


Po 11 latach polska drużyna awansowała do grona czterech najlepszych drużyn w Pucharze CEV. Dokonali tego Grot Budowlani Łódź, eliminując francuski zespół Beziers VB. 

Łódzka drużyna trafiła do Pucharu CEV z trzeciego miejsca w grupie Ligi Mistrzyń. Na drodze do półfinału stanęło im Bieziers, półfinalista poprzedniego sezonu we Francji, a obecnie piąta drużyna w tabeli ligi, podobnie jak Grot Budowlani w TAURON Lidze. Pierwszy mecz w łódzkiej Sport Arenie nie był najlepszy w wykonaniu podopiecznych Macieja Biernata. Ważniejsze od stylu było jednak zwycięstwo 3:1, dające spory komfort przed rewanżem - do awansu wystarczyło wygranie dwóch setów.

Grot Budowlani zagrali we Francji bardzo dobrze i od początku dominowali. W pierwszym secie przegrywali tylko raz - 17:18, gdy zablokowana została Jelena Blagojević. Nowa siatkarka łódzkiego klubu po raz pierwszy zaczęła mecz w szóstce, pokazując wszystkie swoje atuty: od doświadczenia, przez technikę i spryt. Wracając do gry, to Francuzki krótko cieszyły się z przewagi, bo sześć kolejnych punktów zdobyły siatkarki z Łodzi i nie zmarnowały szansy.

W kolejnej partii Grot Budowlani dominowali już bardzo wyraźnie. Doskonale grała Ana Bjelica, która skończyła 8 z 11 ataków, dodając do tego asa i blok. Równa gra była tylko do wyniku 7:7, po czym przewaga łodzianek szybko wzrosła do sześciu punktów (14:8). Ewelina Wilińska wykorzystywała w ataku wszystkie swoje koleżanki, a przeciwniczki były bezradne. Ostatni punkt, pieczętujący awans, zdobyła Blagojević.
Później trener Biernat dał szansę gry zmienniczkom, dlatego trzeci set był wyrównany, lecz w końcówce przewagę uzyskało Beziers. I wspierane przez bez przerwy grającą orkiestrę, poszło za ciosem, doprowadzając do tie-breaka. W nim do szóstki wróciła Wilińska, wybrana MVP meczu, a Grot Budowlani wrócili do dobrej gry.

Ostatnią polską drużyną siatkarek, która była w najlepszej czwórce Pucharu CEV, była Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna, która w 2013 roku wygrała te rozgrywki. W półfinale Grot Budowlani zagrają ze zwycięzcą z pary serbsko-szwajcarskiej: Jedinstvo Stara Pazova - Viteos Neuchatel (w pierwszym meczu było 3:1). 

Beziers VB - Grot Budowlani Łódź 2:3 (21:25, 16:25, 25:23, 25:20, 11:15)

STATYSTYKI MECZU

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...