Szczecin

Miasto zieleni i wody

Z czego słynie Szczecin? Oczywiście z przepięknej zieleni. Nie bez powodu mówi się o nim, że jest najbardziej zielonym miastem w Polsce. To właśnie w Szczecinie jest najwięcej lasów miejskich w kraju. Znajduje się tutaj również mnóstwo parków i zieleńców.

Niemal przez centrum miasta przepływa rzeka Odra. Nad nią powstały niesamowite bulwary, których ozdobą są odrestaurowane, zabytkowe dźwigi portowe nazywane „Dźwigozaurami”. W całej Europie zachowało się zaledwie kilka podobnych egzemplarzy. Żadne jednak nie tworzą takiego widowiska, jak w Grodzie Gryfa. Są podświetlone. Ich iluminacja przygotowana została w taki sposób, że tworzą niesamowite pokazy łączące światło z dźwiękiem, co sprawia wrażenie, jakby majestatycznie tańczyły na tle zabytkowych Wałów Chrobrego. Bulwary przyciągają mieszkańców także Aleją Żeglarzy czy oryginalnym – gigantycznym budynkiem w kształcie statku, w którym już wiosną otwarte zostanie Morskie Centrum Nauki.

To właśnie przy nich znajduje się także imprezowe centrum miasta w postaci Wyspy Grodzkiej. W sezonie działa tutaj plaża miejska, organizowane są różnego rodzaju imprezy oraz dyskoteki pod gołym niebem z muzyką na żywo. Ciekawostką jest to, że na Wyspę Grodzką można dostać się nie tylko zwodzonym mostem, ale również… przypłynąć jachtem czy inną jednostką pływającą. Znajduje się bowiem przy niej marina, która w sezonie cieszy się ogromnym zainteresowaniem i każdego dnia wypełniana jest mnóstwem jachtów.

Bulwary dają także możliwość wypożyczenia niewielkich motorówek bez patentu, kajaków czy rowerów wodnych. Dzięki nim dopłyniemy do zupełnie bajkowej krainy: zakątków wodnych. Na Odrze przygotowane zostały miejsca, gdzie można dostać się jedynie drogą wodną. Znajdują się tam wiaty, stoliki, miejsca do grillowania. Zakątki są ogólnodostępne i można zorganizować spotkanie czy randkę, podczas której nad głowami latały nam będą bieliki (znajduje się tutaj nieformalny rezerwat), czaple czy kormorany. Miejsca otoczone są wyłącznie wodą, wśród przepięknej zielni. Cieszą są ogromnym zainteresowaniem.

Niewiele osób wie o tym, że mimo iż Szczecin nie znajduje się nad samym morzem, bo położony jest od niego o 70 kilometrów, to właśnie tutaj – na wysokości Mostu Długiego – kończą się wody morskie.

Architektura, jak z katalogów

Szczecin to nie tylko zieleń, miliony krokusów tworzących wiosną popularne w całej Polsce „krokusowe dywany”, setki magnolii czy rzeka, stawy i jeziora. To również zapierająca dech w piersiach architektura. Spacerując po mieście nie sposób nie zauważyć na każdej ulicy zabytkowych, odrestaurowanych kamienic, które zbudowane zostały często nawet w XIX w wieku. To również oryginalne i nieoczywiste współczesne budownictwo.

Znajdują się tutaj doceniane poza granicami budynki: Filharmonii, która została okrzyknięta najpiękniejszym budynkiem Europy i otrzymała prestiżowego Architektonicznego Nobla, czy znajdującego się pod ziemią Muzeum Przełomów nagrodzone tytułem najpiękniejszego budynku świata. Najnowszym dziełem jest przebudowany Teatr Letni, który deklasuje wyglądem inne polskie amfiteatry, czy niezwykle ciekawe Muzeum Techniki i Komunikacji z dziesiątkami pojazdów: prototypami czy zabytkami. To tutaj zobaczymy między innymi „Malucha” na gąsienicach, czy legendarną amfibię Pana Samochodzika.

Sport w Szczecinie

Miasto Szczecin było i jest gospodarzem wielu imprez sportowych, zarówno tych krajowych, jak i o zasięgu międzynarodowym.

Na Stadionie Lekkoatletycznym co roku odbywa się Memoriał Lekkoatletyczny im. Wiesława Maniaka gromadzący gwiazdy polskiej i europejskiej lekkoatletyki. W Szczecinie znajduje się także nowoczesny basen Floating Arena na którym rozgrywane były Mistrzostw Europy w Pływaniu.

1. października został otwarty najnowocześniejszy stadion piłkarski w Polsce, na którym swoje mecze rozgrywa Pogoń Szczecin: brązowy medalista rozgrywek w dwóch poprzednich sezonach.

W ciągu roku w Szczecinie odbywają się liczne imprezy biegowe: Szczeciński Bieg Nocny, PKO Półmaraton Szczecin, Maraton Szczeciński. Każdego roku rozgrywany jest tutaj najstarszy turniej męskiego tenisa Pekao Szczecin Open. Trzykrotnie był wybierany najlepszą imprezą tenisową na świecie w kategorii challengerów.

Hala Netto Arena, na której zostanie rozegrany Superpuchar, oprócz ligowych rozgrywek koszykówki i siatkówki, również gościła liczne wydarzenia sportowe, w tym Mistrzostwa Europy w Gimnastyce Sportowej Szczecin 2019.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Sponsor tytularny:

Sponsorzy strategiczni:

Sponsorzy:

Partnerzy:

Oficjalna woda:

Partnerzy medialni:

Miasto Gospodarz: