Nysa

     Nysa to jedno z największych miast w województwie Opolskim, położone w jego południowo-zachodniej części na Przedgórzu Sudeckim. Znajduje się nad malowniczym Jeziorem Nyskim, w niewielkiej odległości od granicy z Czechami. Ciekawa historia regionu sięgająca początków państwa polskiego, przyciąga co roku do Nysy tysiące turystów, którzy oprócz wypoczynku na piaszczystej plaży nyskiego akwenu, mogą skorzystać z bogatej oferty atrakcji pogranicza.

     Śląski Rzym posiada magiczny klimat spokojnych renesansowych uliczek, rekompensujący zgiełk życia codziennego w ponad 50-tysięcznym mieście, plaże z której corocznie blisko dwadzieścia tysięcy widzów podziwia zjawiskowy Festiwal Ognia i Wody oraz zagadkowe pruskie fortyfikacje, które raz w roku stają się polem walki wojsk rekonstrukcji historycznych z różnych krajów Europy.

     Nysa jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło lokalny bon wychowawczy i kolejnym, które uchwaliło system wsparcia dla rodzin 3+ w postaci Nyskiej Karty Dużej Rodziny. Jako gospodarz sprawdziło się m.in. podczas organizacji w 2017 roku V Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin, a rok wcześniej największej imprezy sportowej na Opolszczyźnie – Euro Jettribe European Championship, będącej jedną z czterech eliminacji światowego grand prix w sportach motorowodnych, a zarazem mistrzostwami Europy Skuterów Wodnych.

     W Nysie znajdziemy także najnowocześniejsze kąpielisko w regionie, z rozległym kompleksem sportowym. Wrażenia zapewnia m.in. 160-metrowa zjeżdżalnia, a także nocne imprezy na basenie z DJ-em i świetną muzyką. Nasze miasto to również piękny Rynek z niezwykłym klimatem i najcenniejszym nyskim zabytkiem – monumentalną Bazyliką powstałą w XII w. którą wyróżnia jeden z najbardziej spadzistych dachów w Europie o ogromnej powierzchni, 4 tysięcy metrów kwadratowych. Bazylika została w 2011 r. uznana za Pomnik Historii. A jeśli już przy pomnikach jesteśmy to nie można nie wspomnieć o konnym monumencie Józefa Piłsudskiego, który stanął niedawno naprzeciwko naszej świątyni. Marszałek z góry dumnie spogląda na Śląski Rzym, który kwitnie i rozwija się na naszych oczach. Zapraszamy, by osobiście podziwiać jego zakątki i uroki.

     Miasto stało się również siedzibą firm produkcyjnych z branży biopaliw, konstrukcji stalowych i dźwigów, okien i drzwi, słodyczy oraz mebli tapicerowanych. – Nysa to doskonałe miejsce do inwestowania, ponieważ oprócz ulg wynikających z działalności stref ekonomicznych oferujemy także jedne z najwyższych w kraju ulg w podatku od nieruchomości – zachęca burmistrz miasta, Kordian Kolbiarz. – Zapraszam gorąco do zwiedzania miasta i jego okolic. Nysa to ludzie!

Sponsor Tytularny:

Sponsor Strategiczny:

Sponsorzy:

Partnerzy:

Oficjalna woda:

Partnerzy medialni:

Miasto Gospodarz: