Autor:Rafał Myśliwiec, fot. ITA TOOLS Stal Mielec
  26.09.2023 godz. 09:12

Przed startem sezonu 2023/2024: ITA TOOLS STAL Mielec - Podstawowy cel to utrzymanie


Siatkarki z Mielca po 11 latach wróciły do elity. ITA TOOLS Stali wywalczyła awans do TAURON Ligi zdecydowanie, wygrywając rundą zasadniczą 1 ligi, a później potwierdzając swoją dominację kompletem zwycięstw w turnieju finałowym. Teraz celem zespołu prowadzonego przez trenera Wiesława Popika jest zadomowienie się w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Zespół Stali z najwyższą klasą rozgrywkową pożegnał się w 2012 roku. Mimo że klub zbankrutował, błyskawicznie rozpoczęła się walka o powrót; najpierw pod szyldem Szóstka od III-ligowych rozgrywek. Drużyna szybko awansowała do drugiej ligi, a następnie do pierwszej, wracając do nazwy Stal. W dwóch poprzednich sezonach ekipa z Mielca była w finale play-off, ale w 2021 roku musiała uznać wyższość UNI Opole, a rok później Roleski Grupy Azoty Tarnów.

Wiosną tego roku w końcu się udało i w Mielcu wierzą, że przygoda z ekstraklasą nie potrwa tylko sezon. Tym bardziej, że siatkarki będą rozgrywać mecze w komfortowych warunkach, w oddanej do użytku latem hali sportowo–widowiskowej MOSiR Mielec, która powstała w miejscu legendarnej Hangar Areny, przy ulicy Solskiego 1.

- Podstawowym celem jest to, żeby się utrzymać. Nie po to przez trzy lata ciężko pracowałyśmy, żeby wejść do TAURON Ligi, by teraz bardzo szybko z niej spaść. Na pewno na to nie pozwolimy, będziemy walczyć w każdym meczu. Mam nadzieję, że już na inaugurację sprawimy niespodziankę – mówi Katarzyna Bryda, przyjmująca grająca w Mielcu od sezonu 2020/2021.

Bryda jest jedną z siedmiu zawodniczek, które wywalczyły awans i pozostały w zespole ITA TOOLS Stali.

Mielczanki już 31 lipca rozpoczął przygotowania do debiutanckiego sezonu. W ekipie trenera Wiesława Popika doszło do kilku zmian, choć trzon, którzy wywalczył awans, został utrzymany. Spektakularnych transferów nie było, ale na pewno dużym wzmocnieniem jest pozyskanie doświadczonej środkowej Izabeli Bałuckiej, która została wybrana na kapitana zespołu. - Mam nadzieję, że jak co roku beniaminek zaskakuje, więc podobnie będzie z nami – mówi Bałucki.

Nowymi twarzami w zespole beniaminka są także Oriana Miechowicz, Pola Nowacka, Klaudia Laskowska-Azab i 17-letnia Aleksandra Walczak, młodzieżowa reprezentantka Polski. Jedyną zagraniczną siatkarką est Ukrainka Olena Lymarewa-Flink. Ta 31-letnia przyjmująca zadebiutuje na boiskach TAURON Ligi, ale ma za sobą spore doświadczenie w europejskich ligach. Oprócz gry w rodzimej lidze w barwach Sewerodonczanki Sewerodonieck i Reginy MEGU, występowała w Finlandii (LP Viesti), Turcji (Kazan Belediye SK, Yeşilyurt), Włoszech (Volley Soverato), na Filipinach, Węgrzech (Fatum Nyíregyháza), a ostatnie trzy sezony rozegrała we Francji (Terville-Florange, Saint-Raphael Volley-Ball i Nancy Volley-Ball). W Mielcu liczą na jej doświadczenie, podobnie jak na znających już smak TAURON Ligi, Emilii Muchy, Sylwii Kucharskiej, Soni Kubackiej, Izabeli Bałuckiej czy też Brydy.

- Oczekujemy od zespołu, że w każdym meczu będzie dawał z siebie wszystko i cechowała go będzie waleczność, jak w poprzednim sezonie, gdzie byliśmy poziom niżej, a rozgrywaliśmy emocjonujące mecze w Pucharze Polski z BKS-em Bielsko Biała czy Developresem. Liczymy na mocne zaangażowanie zespołu, a jeśli będzie to funkcjonowało, to będziemy się cieszyć z niejednej wygranej – mówi Paweł Warzecha, prezes mieleckiego klubu. STal w swojej historii kilka znaczących sukcesów – wicemistrzostwo Polski (1999/2000), brązowe medale mistrzostw Polski (1991/1992, 1993/1994, 1998/1999, 2003/2004).

ITA TOOLS STAL Mielec

Rozgrywające: Sylwia Kucharska, Aleksandra Walczak

Przyjmujące: Emilia Mucha, Katarzyna Bryda, Pola Nowacka, Olena Lymarewa-Flink

Środkowe: Izabela Bałucka, Sonia Kubacka, Klaudia Laskowska-Azab

Atakujące: Weronika Gierszewska, Oriana Miechowicz

Libero: Karolina Pancewicz, Klaudia Łyduch

Trener Wiesław Popik

Przyszły: Izabela Bałucka (UNI Opole), Klaudia Laskowska-Azab (Energetyk Poznań), Pola Nowacka (BAS Białystok), Oriana Miechowicz (Energetyk Poznań), Olena Lymarewa-Flink (Nancy Volley-Ball), Aleksandra Walczak (Legionovia)

Odeszły: Olga Musiał (University of Utah – USA), Karolina Staniszewska i Zuzanna Kulig (Michigan State University – USA), Daria Dąbrowska (KS Piła), Marta Budnik (LOS Nowy Dwór Mazowiecki), Paulina Brzoska (Sokół Mogilno), Karolina Hochołowska (Nike Węgrów). 

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...