Autor:Paweł Hochstim
  30.04.2023 godz. 16:54

Zaczynamy grę o medale TAURON Ligi! Dla kogo złoto, dla kogo Liga Mistrzyń?


Po raz pierwszy od 2020 roku będziemy mieli nowego mistrza TAURON Ligi! Po trzyletnim panowaniu Grupy Azoty Chemika Police na najwyższym stopniu podium stanie jedna z dwóch drużyn, które o złocie bardzo marzą – ŁKS Commercecon Łódź i Developres BELLA DOLINA Rzeszów. Już w środę pierwsze starcie wielkiego finału, który będzie trwał do momentu, aż jedna z tych drużyn trzy razy zwycięży. Ale to nie koniec, bo Grot Budowlani Łódź i BKS BOSTIK Bielsko-Biała, niejako w cieniu rywalizacji finałowej, walczyć będą o brązowy medal, który oznacza prawo gry w CEV Lidze Mistrzyń.

Spośród wszystkich drużyn, które grają w tym sezonie o medale, największe osiągnięcia w ma ekipa z Bielska-Białej, która ma w swoim dorobku osiem mistrzostw Polski, pięć srebrych i pięć brązowych medali. To jednak mocno odległe osiągnięcia, bo ostatni raz na podium bielszczanki stały w 2011 roku, gdy wywalczyły brąz, a ostatni raz mistrzostwo Polski świętowały rok wcześniej. Jedenaście medali – dwa złote, trzy srebrne i sześć brązowych – ma ŁKS, a dwie pozostałe drużyny z czołowej czwórki jeszcze mistrzem Polski nie były. To w tym roku oczywiście nie zmieni się w przypadku Grota Budowlanych Łódź, który dwa razy był wicemistrzem Polski, a raz brązowym medalistą. Szansę na złoto ma za to Developres BELLA DOLINA Rzeszów, do tej pory trzykrotny srebrny i dwukrotny brązowy medalista TAURON Ligi.

Jako pierwsze, bo już we wtorek o godz. 17.30, na boisko wyjdą siatkarki BKS BOSTIK Bielsko-Biała i Grota Budowlanych Łódź. Ponieważ w fazie zasadniczej TAURON Ligi wyżej były bielszczanki, rywalizacja zacznie się na ich boisku. A jeśli po czterech meczach będzie 2:2 to również piąte spotkanie odbędzie się w Bielsku-Białej.

Pierwsze trzy drużyny zagrają w Lidze Mistrzyń, więc to jest fantastyczny dodatek do tego medalu. Jest zatem o co walczyć – zapowiada Majka Szczepańska-Pogoda z BKS BOSTIK.

O grze w Lidze Mistrzyń marzą również łodzianki, które w tych rozgrywkach występowały już czterokrotnie. Ale rozgrywająca Grota Budowlanych Ewelina Polak podkreśla, że dla niej nie jest to jedyna motywacja.

Nie zwieszamy głów, bo doskonale pamiętam smak brązowego medalu, gdy byłam w Łodzi pięć lat temu i bardzo chcę to powtórzyć. Liga Mistrzyń jest ogromną motywacją, więc z całych sił będziemy o to walczyć. A brązowy medal byłby piękną nagrodą za ciężką pracę, jaką wykonałyśmy w tym sezonie – mówi Polak.

Dzień później, również o godz. 17.30, rozpocznie się wielki finał TAURON Ligi. Tym razem przewagę własnego boiska będzie miał najlepszy zespół sezonu zasadniczego – ŁKS Commercecon Łódź. Mistrzem Polski zostanie zespół, który wygra trzy spotkania – to sprawia, że rzeszowianki z Developresu BELLA DOLINA, by cieszyć się ze złota, muszą wygrać chociaż jeden raz w Łodzi przy al. Unii.

Nasze marzenia i cele to są medale. Teraz chcemy walczyć o to, co nam brakuje, czyli o mistrzostwo Polski. Tego złotego medalu mocno tutaj brakuje. Mamy młode, waleczne dziewczyny, które potrafią grać w siatkówkę. Zrobimy wszystko, by mieć to złoto, bo na to pracowałyśmy – zapowiada liderka rzeszowskiej drużyny Jelena Blagojević.

W tym sezonie obie drużyny mierzyły się już trzykrotnie i zawsze lepszy był ŁKS Commercecon. Łodzianki zwyciężyły w obu spotkaniach fazy zasadniczej TAURON Ligi – 3:2 i 3:0 – oraz 3:2 w półfinale rozgrywek TAURON Pucharu Polski.

Gramy finał, więc nie ma wymówek i mówienia o zmęczeniu. Niektóre z nas walczyć będą o to pierwszy raz i zrobię wszystko, by im w tym pomóc. Stawka jest ogromna i bardzo bym chciała, żeby ten tytuł wrócił do ŁKS – zapowiada Paulina Maj-Erwardt, najbardziej doświadczona z łódzkich siatkarek, która na swoim koncie ma już cztery mistrzostwa Polski.

Trener Developresu BELLA DOLINA Stephane Antiga, który ma na swoim koncie trenerskie mistrzostwo świata z męską reprezentacją Polski, a nigdy jeszcze nie zdobył, oczywiście jako trener, tytułu mistrza Polski, podkreśla, że pamięta, iż jego zespół w tym sezonie ani razu nie pokonał ŁKS Commercecon, ale w kontekście gry w finale TAURON Ligi nie ma to żadnego znaczenia.

Na pewno z ŁKS musimy grać dużo lepiej niż w półfinale z Grotem Budowlanymi. Mam nadzieję, że tegoroczny finał będzie dla nas lepszy, niż poprzedni, gdzie byliśmy po prostu nieobecni. W tym sezonie na razie ŁKS Commercecon  jest od nas lepszy i dwa razy wygrał, ale to niczego nie przesądza – zaznacza francuski szkoleniowiec.

W zespole z Łodzi jest wiele młodych siatkarek, które jeszcze nie mają w swoim dorobku mistrzowskich tytułów. Jedną z nich jest Zuzanna Górecka, która, bez względu na wynik finałowej rywalizacji, odbierze swój pierwszy w życiu medal TAURON Ligi.

Nie trzeba się specjalnie pobudzać na to, bo jak się jest w finale to każdy chce go wygrać. Dla nas już ogromnym prestiżem jest samo wywalczenie prawa gry w kolejnej edycji Ligi Mistrzyń, bo dla nas, młodych zawodniczek, to świetna lekcja. Cieszymy się, że to już mamy, ale chcemy więcej – mówi Górecka.

Wszystkie mecze o złoty i brązowy medal będzie można obejrzeć w telewizji Polsat Sport.

Plan meczów o medale TAURON Ligi:

O złoty medal ŁKS Commercecon Łódź – Developres BELLA DOLINA Rzeszów
3 maja, godz. 17.30 w Łodzi
7 maja, godz. 14.45 w Rzeszowie
10 maja, godz. 17.30 w Łodzi
ew. 13 maja, godz. 17.30 w Rzeszowie
ew. 17 maja, godz. 17.30 w Łodzi

O brązowy medal BKS BOSTIK Bielsko-Biała – Grot Budowlani Łódź
2 maja, godz. 17.30 w Bielsku-Białej
6 maja, godz. 20.30 w Łodzi
9 maja, godz. 17.30 w Bielsku-Białej
ew. 12 maja, godz. 17.30 w Łodzi
ew. 16 maja, godz. 17.30 w Bielsku-Białej

 

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...