Autor:redakcja
  17.01.2023 godz. 14:25

Drużyna 11. kolejki TAURON Ligi

TAURON Liga dotarła do półmetka rundy zasadniczej. W 11. kolejce mieliśmy dwa hity - rewanż za finał poprzedniego sezonu i AL-KO Superpuchar Polski oraz derby Łodzi. Oba spotkania były zaskakująco jednostronne, zwłaszcza w Rzeszowie.

Developres BELLA DOLINA i Grupa Azoty Chemik to najlepsze polskie drużyny w dwóch ostatnich sezonach. To one podzieliły między siebie trofea. Policzanki wygrywały rozgrywki ligowe, a ich rzeszowskie rywalki zdobyły AL-KO Superpuchar Polski. W obecnych rozgrywkach dołączył do nich ŁKS Commercecon Łódź, niepokonany dotąd w TAURON Lidze. Znakomitej passy podopiecznych Alessandro Chiappiniego nie zdołali przerwać Grot Budowlani, choć podobno w sporcie derby rządzą się swoimi prawami. Liderki wygrały 3:0, mając duże kłopoty w pierwszym secie (przegrywały 18:21) i dość ciężko w drugim. Gdy tylko pojawiały się problemy, rozwiązywała je Valentina Diouf, imponując skutecznością w ataku i trudna do minięcia w bloku. Dobrze spisała się też młoda Julita Piasecka, wybrana MVP meczu, ale większość z 17 punktów zdobyła w trzeciej partii, kiedy przeciwniczki zostały już złamane. Dlatego w naszej drużynie kolejki jest zmienniczką.

Wróćmy jednak do meczu na Podpromiu, gdzie zmierzyły się wicemistrzem z mistrzem Polski. Gospodynie były zdecydowanie lepsze i gdyby nie dziwne rozluźnienie w końcówce drugiego seta, kiedy roztrwoniły wysoką przewagę (21:15), spotkanie byłoby zupełnie bez historii. W pierwszej i czwartej partii widzieliśmy wręcz pogrom mistrzyń, a za porażkę posadą zapłacił trener Marek Mierzwiński [TUTAJ SZCZEGÓŁY]. W Developresie nie było słabych punktów, a liderkami były przyjmujące: Ann Kalandadze (wybrana na MVP) oraz Jelena Blagojević. W odwodzie są środkowa Weronika Centka i Aleksandra Szczygłowska.

Siódme zwycięstwo w tym sezonie odniósł BKS Bostik Bielsko-Biała, pokonując na wyjeździe OnlyBio Pałac Bydgoszcz, a komisarz na najlepszą zawodniczkę wybrał środkową Paulinę Majkowską, która debiutuje w drużynie kolejki. Znów z bardzo dobrej strony pokazała się Joanna Pacak z #Volleya Wrocław (pokonał 3:0 beniaminka w Tarnowie), a na tej pozycji kolejny raz wyróżniła się Karolina Fedorek z Energi MKS Kalisz. Zespół z Kalisza pokonał w Radomiu MOYA Radomkę Lotnisko Radom, m.in. dzięki świetnej postawie rozgrywającej Alicji Grabki (MVP) i libero Izabeli Lemańczyk, która miała aż 24 obrony.

W 11. kolejce z bardzo dobrej strony pokazały się młode siatkarki. Wspominaliśmy już Piasecką, która była MVP derbów Łodzi, a w taki sam sposób wyróżniona została atakująca #Volleya Julia Szczurowska. Kolejny dobry mecz rozegrała Paulina Damaske, bez której BKS Bostik nie byłby na czwartej pozycji w tabeli, tylko dwa punkty za Grupą Azoty Chemikiem. Wśród potencjalnych zmienniczek są jeszcze bielszczanka Julia Nowicka oraz libero Developresu Aleksandra Szczygłowska, które wyróżniają się od początku rozgrywek.