piątek, 26 kwi, 20:30
··· ···
Piątek, 26 kwi, 20:30

Mistrz Polski kontra lider w hicie kolejki TAURON Ligi

Przed nami długi weekend siatkarskich emocji w 10. kolejce TAURON Ligi. Zaczyniemy w czwartek, skończymy w poniedziałek. Czy mistrz Polski powstrzyma niepokonanego lidera?

Niepokonane do tej pory ełkaesianki powalczą o kolejne zwycięstwo z Grupą Azoty Chemik Police. Podopieczne Alessandro Chiappiniego przed końcem roku pewnie wygrały z MOYA Radomka Lotnisko Radom 3:0 i w kolejnym roku chcą kontynuować tę dobrą passę.

- Mam nadzieję, że nowy rok będzie jeszcze lepszy. Będziemy pracować tak samo, nastawienie mentalne też będzie takie samo. Rok skończył się dla nas dobrze, z wieloma zwycięstwami i wiemy, że nie jest to cud, a efekt tego, że dużo pracujemy. Nawet po zwycięstwach wiemy, że jest jeszcze dużo do poprawy. Chcemy utrzymać atmosferę w drużynie taką, jaka jest teraz i pracować, pracować, pracować… - podkreśliła Roberta Ratzke, rozgrywająca lidera.

Policzanki, po sensacyjnej przegranej z UNI Opole w trzeciej kolejce, wygrywają mecz za meczem. Od spotkania w Opolu przegrały tylko jednego seta. Dodatkowym wzmocnieniem będzie Natalia Mędrzyk, która wróciła do zespołu po urlopie macierzyńskim i wystąpiła w meczu ćwierćfinałowym TAURON Pucharu Polski z MOYA Radomką Lotnisko Radom (3:0).

Nie mniej emocjonująco zapowiada się spotkanie Developresu BELLA DOLINA Rzeszów z Energą MKS Kalisz. Drugie w tabeli rzeszowianki i czwarte kaliszanki dzieli 10 punktów. Podopieczne Stephana Antigi przegrały tylko jedno spotkanie w lidze, ich rywalki mają na koncie cztery porażki. Jednak forma Karoliny Drużkowskiej i jej koleżanek jest coraz wyższa. Po porażkach z Grot Budowlanymi Łódź i Grupą Azoty Chemikiem Police, w dwóch kolejnych meczach odniosły zwycięstwa. Mocną stroną podopiecznych Marcina Widery są skrzydłowe. Wystarczy spojrzeć na ranking najlepiej atakujących – drugiej miejsce zajmuje Aleksandra Rasińska (138 punktów), a Drużkowska – trzecie (126).

Rzeszowianki z kolei w ostatnim meczu (z Grot Budowlani Łódź), miały problem z rozpoczęciem spotkania, przegrywając pierwszego seta. Jak przyznała po meczu Magdalena Jurczyk, środkowa Developresu BELLA DOLINA, jest to ich mankament:

- Już od pewnego czasu mamy problem z pierwszym setem. Coś jest nie tak, czegoś brakuje... Nie wiem, może myślałyśmy, że mecz sam się wygra, że Budowlani się nam nie postawią? Wyszło tak, że skończyło się na 19:25. Cieszy jednak reakcja zespołu w kolejnych setach. Mimo że w trzecim też wynik był na styku, potrafiłyśmy zachować spokój, dobrze wyprowadzić akcję i zakończyć mecz na swoją korzyść.

Podobnie siatkarki z Rzeszowa zagrały w ćwierćfinale Pucharu Polski z ITA TOOLS Stal Mielec. Pierwszą partię przegrały na przewagi 24:26, w trzech kolejnych to one już rządziły na boisku.

Ciekawie w środku tabeli

UNI Opole – BKS BOSTIK Bielsko-Biała, Grot Budowlani Łódź – ROLESKI Grupa Azoty Tarnów oraz OnlyBio Pałac Bydgoszcz - #VolleyWrocław to spotkania, w których wszystko jest możliwe. Można byłoby pokusić się o wskazanie faworytów do wygrania, ale ostatnie mecze pokazują, że wszystkie ekipy mają wahania formy.

Jako pierwsze w 10. kolejce swoją formę sprawdzą zawodniczki z Opola i Bielska-Białej. Bielszczanki mimo wygranej tydzień temu z IŁ Capital Legionovią Legionowo spadły na piąte miejsce, jednak od czwartej Energi MKS Kalisz mają gorszy bilans małych punktów, UNI Opole z kolei nie radzi sobie ostatnio, przegrywając spotkania w trzech lub czterech setach. Być może w nowy rok opolanki wejdą z większą energią i postarają się o zdobycze punktowe.

Grot Budowlani Łódź i Roleski Grupę Azoty Tarnów dzielą dwa miejsca (odpowiednio szóste i ósme) oraz dwa punkty (12 i 10). Łodzianki w dwóch ostatnich kolejkach przegrały, tarnowianki odniosły cenne zwycięstwa, dzięki którym odbiły się od dna tabeli. Warto wspomnieć, że dobra gra zawodniczek Marcina Wojtowicza została zauważona przez ekspertów naszego portalu, którzy wybrali Gabrielę Ponikowską do drużyny 9. kolejki, a jej dwie koleżanki – Marta Łyczakowska i Wiktoria Kowalska – znalazły się na ławce rezerwowej.

Zarówno wrocławianki, jak i bydgoszczanki zakończyły 2022 rok przegraną. Podopieczne Michała Maska jeszcze przed świętami przegrały w trzech setach z Energa MKS Kalisz, czym przerwały serię trzech wygranych z rzędu.

– Mecz nie potoczył się po naszej myśli. Nastawiałyśmy się na trudne spotkanie, niestety przegrałyśmy w trzech setach. Chciałyśmy ten mecz wygrać, najlepiej za trzy punkty, gdyż to pozwoliłoby nam mocno awansować w tabeli i wrócić z dobrymi humorami do domów na święta. Teraz trzeba przeanalizować szybko ten mecz, zobaczyć co było nie tak i wrócić po tej krótkiej przerwie z czystą głową do treningów – powiedziała po spotkaniu rozgrywająca wrocławskiej ekipy Adrianna Szady.

Zawodniczki OnlyBio Pałacu Bydgoszcz z kolei w trzech ostatnich kolejkach doznały porażek i w najbliższym meczu będą chciały się zrehabilitować. Ich słabą formę bezlitośnie wykorzystały mistrzynie Polski, które tuż przed Nowym Rokiem wygrały 3:0, pozwalając w pierwszym secie spotkania zdobyć tylko 9 punktów.

Koniec tabeli bez zmian

Ostatnie dwie drużyny TAURON Ligi - IŁ Capital Legionovia Legionowo i MOYA Radomka Lotnisko Radom - powalczą między sobą o punkty. Legionowianki, które nadal czekają na pierwsze zwycięstwo w lidze, w ostatnich spotkaniach zdołały urwać rywalkom po jednym secie. W kolejnych dominowały przeciwniczki. Dla obu drużyn to spotkanie ma duże znaczenie, a wygrana z pewnością poprawi nastrój w zespole. Poważną stratą na legionowskiego klubu będzie brak dwóch zawodniczek – Aleksandry Dudek i Neiry Ortiz, które z końcem 2022 roku rozwiązały kontrakty [WIĘCEJ TUTAJ].

Radomianki, podobnie jak rywalki, walczą nie tylko z przeciwnikami na boisku, ale i z własnymi kłopotami, głównie zdrowotnymi. Nie gotowa jest walki jest Gozde Yilmaz i Samara Rodrigues De Almeida. W najbliższym czasie nową zawodniczką ma zostać Marharyta Azizova, która w przeszłości broniła już barw radomskiej drużyny. Z radomskiego klubu odeszła też Magdalena Damaske-Dawid.