piątek, 26 kwi, 20:30
··· ···
Piątek, 26 kwi, 20:30

Mecz towarzyski: Polska - Czechy 3:0, dodatkowy set 27:25

Polska pokonała Czechy 3:0 (25:19, 25:19, 25:21) w pierwszym towarzyskim meczu w Węgierskiej Górce. W dodatkowym secie również lepsze okazały się biało-czerwone 27:25. Na piątek zaplanowano drugie spotkanie tych drużyn. Dla Polek jest to dobra okazja do sprawdzenia formy przed zbliżającą się wielkimi krokami Siatkarską Ligą Narodów 2018.

- Nowa formuła rozgrywek – Ligi Narodów nie pozwoliła na dłuższą pracę. Dziewczyny w finalnej części sezonu ligowego były mocno eksploatowane, dlatego dużą uwagę poświęciliśmy na diagnostykę, na sprawy zdrowotne. Wykonaliśmy szereg rezonansów, USG i innych badań, by w pierwszej kolejności dopasować do ich stanu fizycznego obciążenia treningowe. Dla mnie priorytetem jest zdrowie zawodniczek. To naturalnie kreowało przebieg pracy w Szczyrku. Zawodniczki, które powołaliśmy są dumne i świadome statusu reprezentantka Polski. Swój zespół opieram o dziewczyny gotowe do ciężkiej pracy, pracujące nad swoim rozwojem i wykorzystaniem potencjału i oddanym barwom narodowym. Naprawdę jestem zadowolony z jakości pracy z tą grupą, widzę postępy i widzę potencjał tkwiący w tych zawodniczkach. W Lidze Narodów będę oczekiwał od zespołu walki o każdą piłkę, punkt, set, mecz. Owszem rywalki są z najwyższej półki, ale to dobrze, że będziemy grać z najlepszymi, podnosić w ten sposób własną jakość - mówił niedawno Jacek Naerocki, trener reprezentacji Polski.

Pierwszą partię spotkania lepiej zaczął zespół gości 7:2. Ręki w polu serwisowym nie zwalniała Andrea Kossániyová 8:4. Po krótkiej przerwie biało-czerwone zaczęły odrabiać straty. Polki dobrze czytały grę rywalek na siatce i wyprowadzały skuteczne kontrataki 10:12. Po serii zagrywek Pleśnierowicz, nasz zespół objęły prowadzenie 13:12 i 15:13. Od tego momentu drużyny grały praktycznie punkt za punkt 18:16. Chwilę po drugiej przerwie technicznej trener Jacek Nawrocki zdecydował się wprowadzić na parkiet Julię Nowicką i Monikę Bociek. Młoda rozgrywająca świetnie sobie radziła. Polska objęła prowadzenie 23:19. Wygraną w premierowej odsłonie meczu skutecznym atakiem ze środka przypieczętowała Agnieszka Kąkolewska.

Początek drugiej partii to kopia wcześniejszej. W pierwszych akcjach warunki gry dyktowały Czeszki 4:2. Podopieczne Jacka Nawrockiego nie zraziły się tym absolutnie. Dobre ataki Mędrzyk i Łukasik pozwoliły biało-czerwonym doprowadzić do remisu 6:6. Nastomiast dzięki dobrej zagrywce Grajber objęły prowadzenie 7:6. Od tego momentu raz na prowadzenie wysuwał się polski zespół, a chwilę później Czech. Na drugiej pauzie Polska odskoczyła na dwa oczka 16:14. Ponownie dobrą zmianę dała Bociek i Nowicka. W bloku natomiast świetnie spisywała się Grajber. Nasz zespół do końca seta kontrolował grę. Ostatni punkt podobnie jak w pierwszej partii ze środka zdobyła kapitan reprezentacji Polski - Kąkolewska 25:19.

Po dwóch wygranych setach reprezentacja Polski kolejną partię zaczęła mocno skupiona. Widać było, że nasze zawodniczki czują się na parkiecie coraz pewniej. Ta pewność, a przede wszystkim skutecznosć w ataku przełożyła się na dwupunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Chwilę przed pauzą w siatkę zaatakowała Kossániyová. Biało-czerwone nie pozwoliły Czeszkom odrobić już tej straty punkt. Do końca seta utrzymywały dwu-trzypunktową przewagę 23:20. Dwudziesty piąty punkt dla Polski z lewego skrzydła zdobyła Julia Twardowska, która chwilę wcześniej pod siatką zmieniła Grajber 25:21.

Dodatkowy set: Trenerzy jeszcze przed rozpoczęciem meczu ustalili, że w przypadku wygrania meczu przez jedną drużynę 3:0, zespoły rozegrają dodatkową partię. W secie czwartym trenerzy zdecydowali się desygnować do gry drugie szóstki. Początkowo gra Polek nie zachwycała. Nasze zawodniczki popełniały wiele, prostych błędów zwłaszcza w przyjęciu 1:8 i 4:10. Jednak dzięki niesamowitej serii zagrywek Klaudii Alagierskiej i dobrej grze w bloku Justyny Łukasik, Polska doprowadziła do remisu 10:10. Od tego momentu zespoły grały już praktycznie punkt za punkt. Ostatecznie wyrównaną końcówkę na swoją strobę rozstrzygnęły reprezentantki Polski 27:25.

Polska: Pleśnierowicz, Kąkolewska, Efimienko-Młotkowska, Łukasik M., Grajber, Mędrzyk, Witkowska (L) oraz Nowicka, Bociek, Twardowska, Mucha, Alagierska, Stenzel (L), Łukasik J.
Czechy: Kossániyová, Trnková, Strušková, Toufarov, Valková, Mlejnková, Dostálová (L) oraz Kopáčová, Baumruková, Kopáčová, Orvošová, Holásková

Trener Jacek Nawrocki po rozegraniu meczów towarzyskich w Węgierskiej Górce poda nazwiska 14-stu zawodniczek, które polecą do USA i wezmą udział w I turnieju Siatkarskiej Ligi Narodów 2018. W Nebrasce biało-czerwone zmierzą się z Amerykankami, Włoszkami i Turcją.