20 25 25 18 25 16 25 23 0 0
1 3
25 23 24 26 12 25 22 25 0 0

WGP: Polska - Argentyna 3:2

Polska pokonała Argentynę 3:2 (25:23, 24:26, 25:15, 23:25, 15:10) w pierwszym meczu drugiego turnieju World Grand Prix grupy 2D we Włocławku. Polki rozegrały bardzo zacięte spotkanie. W piątej partii nie pozostawiły złudzeń rywalkom, że to im należy się wygra. MVP została wybrana Berenika Tomsia.  W kolejnych dniach biało-czerwone zmierzą się odpowiednio z Kenią (sobota godz. 20.00) oraz Portoryko (niedziela godz. 15.00).

- Jesteśmy po pierwszym turnieju, który był dla nas całkiem udany, mimo że nie wygrany. Nasz cel się nie zmienił. Chcemy dotrzeć do finału World Grand Prix, więc mam nadzieję, że zagramy ten turniej równie dobrze, a nawet i lepiej niż w Zielonej ponieważ wciąż jesteśmy na etapie budowania zespołu. Ja ze swojej strony, jako kapitan drużyny, mogę zapewnić że będziemy walczyć w każdym meczu, tak aby kibice którzy przybędą do hali byli zadowoleni. Mam nadzieję, że na końcu będziemy cieszyć się z wyniku i będziemy mogły przygotowywać się do finałów - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej Joanna Wołosz, kapitan reprezentacji Polski.

Pierwszą partię piątkowego spotkania od udanego ataku z prawego skrzydła rozpoczęła Berenika Tomsia (1:0). Zespół gości jednak szybko, dzięki wysokiej skuteczności w ataku odskoczył na cztery oczka (9:5). Polki nie złożyły broni i dzięki zagrywce Tomsi i dobremu kontratakowi doprowadziły do remisu (9:9), a chwilę później objęły prowadzenie (12:9). W dużej mierze była to zasługa dobrej zagrywki Martyny Grajber i udanych ataków Anny Grejman (15:10) i (16:12). Co prawda Argentynki doprowadziły do zaciętej końcówki, ale ostatecznie triumfowały biało-czerwone (25:23).

Podopieczne Jacka Nawrockiego poszły za ciosem i na początku kolejnego seta wykorzystały proste błędy rywalek i objęły prowadzenie (8:3). Warto w tym fragmencie podkreślić dobrą grę Polek w obronie oraz bloku. Po kolejnym udanym ataku Agnieszki Kąkolewskiej, Polska schodziła na drugą przerwę techniczną prowadząc (16:13). Końcówka tej partii to kopia wcześniejszej. Zespół z Argentyny doprowadził do remisu (17:17). Od tego momentu drużyny grały punkt za punkt, nie wystrzegając się przy tym prostych błędów. Ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechyliły Argentynki (24:26).

Biało-czerwone podenerwowane porażką w secie numer dwa, kolejnego rozpoczęły z wysokiego "c" (8:4). Zespół gości pogubił się w swojej grze i nie potrafił znaleźć sposobu na powstrzymanie świetnie dysponowanych Polek (10:16). Reprezentacja Polski do końca zagrała pewnie i zwyciężyła do 15.

Czwartego seta tym razem lepiej zaczął zespół z Argentyny, który jeszcze przed przerwą techniczną objął prowadzenie (8:4) i (16:14). Co prawda w końcówce gospodynie odrobiły straty i doprowadziły do remisu (23:23). Jednak dwa proste błędy w przyjęciu biało-czerownych sprawiły, że ze zwycięstwa cieszyły się Argentynki.

Argentyna podobudowana wygraną, tie-breaka zaczęła od pewnego prowadzenia (6:2). Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego nie złożyły broni. Przy zagrywce Grejman doprowadziły do remisu (6:6) i (8:7). Po zamianie stroną serią dobrych zagrywek popisała się natomiast Kąkolewska (10:7). Wygraną w tym meczu pewnym atakiem z lewego skrzydła przypieczętowała Grejman (15:10).

Polska: Kąkolewska (13), Ganszczyk (8), Grejman (15), Wołosz (6), Tomsia (31), Grajber (9), Durajczyk (L) oraz Mucha, Smarzek, Kaliszuk, Sawicka (L), Efimienko (1);
Argentyna: Acosta, Fresco (13), Sosa, Lancano (14), Fernandez (17), Castiglione (2), Rizzo (L) oraz Piccolo (10), Sagardia, Boscacci (2), Franchi, Reyes.