20 25 25 18 25 16 25 23 0 0
1 3
25 23 24 26 12 25 22 25 0 0

RetroLSK: Po trzykroć horror

– Takiego finału liga nie miała od lat. Skończyło się na trzech fantastycznych meczach, a kibice takiej walki dawno nie oglądali – cieszył się główny komisarz PlusLigi Kobiet Jacek Kasprzyk, a rywalizacja Muszynianki Fakro z BKS Aluprofem przeszła do historii.

O to, że ekipy z Muszyny i Bielska-Białej powalczą w finale, można było zakładać się dużo wcześniej, bo oba zespoły wyraźnie zdominowały PlusLigę Kobiet. Taki jasny podział panował tylko w lidze, bo wcześniej mieliśmy kilka niespodzianek. – Piła zdobyła Superpuchar, Bielsko – Puchar Polski, a Muszynianka – mistrzostwo kraju. My oczywiście cieszymy się z takiego podziału trofeów – mówiła atakująca Muszynianki Fakro Joanna Kaczor.

Zanim jednak zespół trenera Bogdana Serwińskiego mógł świętować obronę tytułu, stoczył trzy finałowe horrory z zespołem z Bielska-Białej. Każdy z nich kończył się dopiero po piątym secie! W pierwszym starciu „mineralne” prowadziły już 2:0, gospodynie jednak doprowadziły do tie-breaka, ale w nim przyjezdne wygrały do 11. – Budujące jest to, że po raz pierwszy od dwóch lat pokonałyśmy bielszczanki w ważnym meczu – powiedziała kapitan Muszynianki Aleksandra Jagieło.

W drugim finałowym meczu, który do złudzenia przypominał pierwszy, przyjezdne znowu prowadziły 2:0 w setach, lecz musiały walczyć o zwycięstwo w tie-breaku. W triumf „mineralnych” największy wkład miała MVP spotkania Dorota Pykosz. – Ten mecz był ozdobą całej ligi. Z pewnością potyczka z taką dramaturgią i tak wysokim poziomem gry była dla kibiców wielkim wydarzeniem – podsumował trener Serwiński, a jego zespół prowadził już 2–0 w serii finałowej, która przenosiła się do Muszyny.

W trzecim starciu to bielszczanki prowadziły 2:1 w setach. Ekipa z Muszyny wyrównała, choć w czwartej partii przegrywała już 10:16, i zwyciężyła w tie-breaku. W nim skutecznie atakowały Joanna Mirek, Aleksandra Jagieło i Kamila Frątczak, a doskonale rozgrywała Izabela Bełcik.

– Przegraliśmy z zespołem bardziej dojrzałym. Graliśmy tak, jak założyliśmy. Brakło nam łutu szczęścia. Ten czwarty set i trzy piłki meczowe będą nam się długo śniły – podsumował trener Igor Prielożny, a Natalia Bamber dodała: – Na pewno zaprezentowałyśmy się lepiej niż w obu meczach u siebie. Byłyśmy bardzo bliskie zwycięstwa. Szkoda, że w ważnych momentach zabrakło nam odwagi.

– Brakło nam szczęścia w Lidze Mistrzów, ale za to wróciło w finale mistrzostw Polski. Wygraliśmy trzy mecze z Aluprofem po 3:2, mamy tytuł i nie ma co rozpamiętywać, w jakim stylu został zdobyty. Z pierwszego miejsca cieszy się Muszyna – triumfował trener Serwiński. – Mecz był niesamowity. Wszystkie odsłony źle zaczynałyśmy, a bielszczanki nie odpuszczały ani na moment. Jesteśmy bardzo zmęczone, ale i bardzo szczęśliwe – podsumowała kapitan Muszynianki Fakro.

Mało kto spodziewał się, że z PlusLigą Kobiet może pożegnać się zespół, który w latach 2005 i 2007 świętował mistrzostwo Polski, a w poprzednich rozgrywkach zajął trzecie miejsce. Niestety, wycofanie się sponsorów spowodowało, że Calisia nie sprostała rywalizacji i zajęła ostatnie miejsce w lidze. Przegrała walkę o 9. miejsce ze Stalą Mielec. – Przegrywałyśmy niemal wygrane mecze, nie potrafiłyśmy zwyciężać w decydujących, piątych setach – powiedziała ze smutkiem Anna Woźniakowska.

10. Calisia                                    18         12        21:47
Obowiązywała punktacja: 3 pkt za wygraną 3:0 i 3:1, 2 pkt za wygraną 3:2, 1 pkt za porażkę 2:3, 0 pkt za przegraną 1:3 i 0:3; awans do play-off 1–8.; ostatnia ekipa spadek, 9. drużyna baraż.

DRUŻYNY MEDALISTÓW
MKS MUSZYNIANKA FAKRO MUSZYNA: Izabela Bełcik, Mariola Zenik, Joanna Kaczor, Dorota Pykosz, Kamila Frątczak, Monika Targosz, Agnieszka Śrutowska, Joanna Mirek, Sylwia Pycia, Milena Rosner, Aleksandra Jagieło, Ivana Plchotova (Czechy).
Trener: Bogdan Serwiński.
BKS ALUPROF BIELSKO-BIAŁA: Anna Barańska, Eleonora Dziękiewicz, Karolina Ciaszkiewicz, Helena Horka (Czechy), Iwona Waligóra, Berenika
Okuniewska, Katarzyna Skorupa, Agata Sawicka, Jolanta Studzienna, Anna Kaczmar, Natalia Bamber, Katarzyna Gajgał.
Trener: Igor Prielożny (Słowacja).
FARMUTIL PIŁA: Joanna Frąckowiak, Klaudia Kaczorowska, Gabriela Wojtowicz, Ewa Kasprów, Alona Hiendziel (Białoruś), Agnieszka Bednarek, Milena Sadurek-Mikołajczyk, Edyta Kucharska, Marta Szczygielska, Michela Teixeira (Brazylia), Agnieszka Kosmatka, Paulina Maj.

EKSPERT SEZONU
ARTUR POPKO, prezes Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A.
Sezon 2008/09 był dla nas wszystkich przełomowy. Podpisanie pięcioletniej umowy między Polkomtelem S.A. a Profesjonalną Ligą Piłki Siatkowej S.A. znacznie poszerzyło zakres współpracy. Plus objął sponsoringiem tytularnym ekstraklasy kobiet oraz mężczyzn i w jeszcze większym stopniu wspiera krajową, ligową siatkówkę.
PlusLiga Kobiet zaskoczyła wyrównaną walką wszystkich drużyn. Na wielkie uznanie zasługują zespoły złożone z młodych zawodniczek, które właśnie teraz stawiały pierwsze kroki w ekstraklasie. Do końca sezonu zespół Igora Prielożnego toczył bardzo zacięty bój z „drużyną marzeń” Bogdana Serwińskiego, Muszynianką Fakro Muszyna. W kluczowym finałowym starciu to jednak „mineralne” odebrały rywalkom szansę na zdobycie podwójnej korony i ponownie zdobyły tytuł najlepszej drużyny w Polsce.

GWIAZDA SEZONU
JOANNA MIREK (Muszynianka Fakro Muszyna)
To był kolejny doskonały sezon mistrzyni Europy, która pomagała zespołowi z Muszyny w najtrudniejszych momentach. – Bardzo trudno było mi wybrać akurat jedną, kluczową zawodniczkę, gwiazdę tamtego sezonu, bo w moim zespole było wiele świetnych siatkarek – mówi trener Bogdan Serwiński. – Uznałem jednak, że taką wyjątkową postacią była Asia. Przeszła bowiem wiele, wracała do zdrowia po kontuzji zerwania więzadeł w  kolanie. Dziś te urazy leczy się dużo skuteczniej i szybciej, lecz wtedy powrót do grania wymagał nadludzkiego wysiłku. I Asi to się w pełni udało, a przejścia zdrowotne spowodowały, że stała się bardzo twarda i odporna psychicznie. To było dla nas bezcenne, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wszystkie mecze finałowe kończyliśmy w piątych setach. Asia była dla innych dziewczyn kimś, na kim można było polegać i dlatego to jej przyznałem miano gwiazdy sezonu – mówi trener Serwiński.

LICZBY SEZONU
148 190 – widzów przyszło do hal, by oglądać spotkania PlusLigi Kobiet w sezonie 2008/09. Średnio daje to 1114 kibiców na mecz.
361 – punktów zdobyła w sezonie 2008/09 zawodniczka Calisii Anna Woźniakowska. Najlepiej punktująca siatkarka ligi zdobywała przeciętnie 5,31 pkt na set.
1907 – to średnia frekwencja na meczach najlepszej w tej kategorii ekipy MKS Dąbrowa Górnicza. Wszystkie jej spotkania obejrzało 28 600 kibiców.