20 25 25 18 25 16 25 23 0 0
1 3
25 23 24 26 12 25 22 25 0 0

MŚ U20: Polska - Brazylia 3:0. Cenne zwycięstwo biało-czerownych

Polska pokonała Brazylię 3:0 (25:14, 25:18, 25:23) w pierwszym meczu grupy F mistrzostw świata juniorek U20 w meksykańskiej Cordobie. Biało-czerwone rozegrały bardzo dobre spotkanie i nie pozwoliły rywalkom nawiązać równorzędnej walki. To cenne zwycięstwo, które przybliża je do półfinału turnieju. W drugim grupowym spotkaniu Rosja pokonała Turcję 3:1 (25:21, 25:22, 13:25, 25:20).

Biało-czerwone awansowały do II rundy mistrzostw świata z dwoma zwycięstwami i jedną porażką na koncie. O awans do półfinału w grupie F walczyć będą odpowiednio z Brazylią, Rosją i Turcją. Brazylijki natomiast wygrały wszystkie trzy swoje spotkania w grupie C. - Spodziewałyśmy się, że właśnie tak będzie przebiegał ten turniej. Będąc na mistrzostwach świata, gdzie grają najlepsze zespoły globu nie ma możliwości, by któryś z zespołów poddał się bez walki - mówiła przed meczem Natalia Murek.

Pierwszą partię spotkania lepiej rozpoczęły Polki. Dzięki dobrej zagrywce Martyny Łukasik i udanym atakom Zuzanny Góreckiej na pierwszej przerwie technicznej objęły prowadzenie 8:5. Po wznowieniu gry ręki w polu serwisowym nie zwalniała również Natalia Murek. Brazylijki miały bardzo duże problemy z przyjęciem serwisu. Z kolei na lewym skrzydle nie do zatrzymania była Zuzanna Górecka 11:5. Do tego polski zespół dołożył świetną grę blokiem 13:7. Rywalki nie mogły znaleźć żadnego skutecznego sposobu, żeby przebić się przez szczelny blok Polek. Przed drugą pauzą atak Brazylii zatrzymała Łukasik 16:8. Podopieczne Wiesława Popika do końca premierowej odsłony meczu utrzymały równy rytm gry. Dominowały na parkiecie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i wygrały 25:14. Ostatni punkt ze środka zdobyła Martyna Świrad.

Reprezentacja Polski drugiego seta zaczęła od prowadzenia 3:1. Niestety wystarczyły dwa proste błędy w ataku po stronie polskiej drużyny i na tablicy widniał wynik 3:3. A chwilę później 6:4 i 8:6 dla Brazylii. Po przerwie technicznej biało-czerwone bardzo szybko odrobiły straty. Dobrze czytały grę rywalek i ustawiały szczelny blok 8:8 i 12:9. Po kolejnym udanym ataku Łukasik z prawego skrzydła, polski zespół schodził na drugą pauzę z czterema punktami przewagi 16:12. Warto dodać, że Polki swoją dobrą grą zmuszały rywalki do prostych błędów 19:14. Na duże słowa uznania zasługiwała również bardzo dobra gra naszych reprezentantek w obronie. W końcowej fazie tej partii serią świetnych zagrywek popisała się Alicja Grabka 21:15. Polska tę część meczu wygrała pewnie do 18, a ostatni punkt zdobyła Łukasik.

W kolejnym secie biało-czerwone kontynuowały swoją dobrą, ale przede wszystkim skuteczną grę. Zawodniczki z Brazylii w dalszym ciągu miały spore problemy z przyjęciem zagrywki Grabki i zatrzymaniem ataków Łukasik 8:6. Po przerwie technicznej Canarihnos zaczęły odrabiać straty i doprowadziły do remisu 10:10. Od tego momentu zespoły grały niemal punkt za punkt. Po skutecznym ataku ze skrzydła Murek, polski zespół schodził na pauzę prowadząc 16:15. Po wznowieniu gry nasze reprezentantki włączyły przysłowiowy piąty bieg. Dzięki zagrywce Łukasik odskoczyły przeciwniczkom na trzy oczka 18:15. Kiedy wydawało się, że Polska kontroluje wynik, do gry ponownie włączyły się Brazylijki, które najpierw doprowadziły do remisu 18:18, a chwilę później prowadziły już 19:18. Końcówka tej partii była bardzo wyrównana i zacięta. Jednak w decydujących momentach więcej zimnej krwi zachowały biało-czerwone, które zwyciężył 25:23 i w całym meczu 3:0. W ostatniej akcji Canarinhos nie poradziły sobie z przyjęciem zagrywki Polek.

Polska: Zuzanna Górecka (15), Natalia Murek (7), Alicja Grabka (2), Martyna Łukasik (15), Martyna Świrad (12), Kinga Różyńska (5), Justyna Łysiak (L) oraz Maria Stenzel, Julia Nowicka, Aleksandra Lipska (2)
Trener: Wiesław Popik, II trener: Miłosz Majka

Brazylia: Diana Alecrim (6), Glayce Vasconcelos (7), Karyna Malachias (3), Karina De Souza (5), Jackeline Santos (1), Tainara Santos (12), Nyeme Costa (L) oraz Lorrayna Da Silva (2), Julia Moura, Julia Bergmann (2), Amanda Sehn (1)
Trener: Hairton Cabral De Liveira, II trener: João Luís Klein