Autor:ŁKS Commercecon Łódź, fot. Energa MKS Kalisz
  04.12.2023 godz. 19:18

Valentina Diouf: Polska dała mi szansę, aby ponownie zabłysnąć


Valentina Diouf, atakująca ŁKS Commercecon Łódź, opowiada o swoich wrażeniach z gry i pobytu w Polsce.

Jakie korzyści czerpiesz z uprawiania sportu?

Valentina Diouf: Bycie zawodowym sportowcem to styl życia. Bardzo szybko uczysz się podstawowych zasad, które stosujesz także poza siatkówką. Uczysz się pracy zespołowej, szacunku, a jeśli jesteś wystarczająco mądry, te cenne wskazówki będziesz nosić ze sobą do końca życia.

Twoja pozycja na boisku oznacza, że szczególnie w trudnych dla drużyny momentach to ty najczęściej otrzymasz piłkę do ataku. Jesteś zawodniczką, która jest tego w pełni świadoma. Jakie cechy charakteru twoim zdaniem powinna mieć atakująca?

Atakująca musi zachować równowagę. Powinna brać na siebie odpowiedzialność, zwłaszcza gdy sprawy układają się źle. Niezależnie od trudności, jakie pojawiają się wewnątrz lub na zewnątrz, musi znaleźć sposób na ich rozwiązanie.

Podczas Gali Polskiej Ligi Siatkówki odebrałaś nagrodę dla Najlepszego Obcokrajowca TAURON Ligi w sezonie 2022/2023. Czy takie indywidualne nagrody są dla ciebie ważne?

Są dla mnie bardzo ważne. Jestem naprawdę szczęśliwa, że otrzymałam tę nagrodę, ponieważ wyszłam z trudnego momentu w mojej karierze. Polska dała mi szansę, aby ponownie zabłysnąć. Jestem za to wdzięczna.

Zawodowy sport to nie tylko walka o medale i tytuły. To także szansa na poznanie świata i innych kultur. Miałaś okazję grać w Brazylii, Korei Południowej, a teraz w Polsce. Dodatkowo podróżujesz po świecie, uczestnicząc w projektach społecznych.

Moja rada jest zawsze taka: jedź i zwiedzaj. Nie tylko na wakacje, ale spróbuj wciągających przeżyć, które pozwolą ci zrozumieć kulturę kraju. Uważam, że umysł podróżnika jest znacznie bardziej otwarty w porównaniu do osób, które tego nie robią. Osobiście cała podróż, którą odbyłam, głęboko mnie zmieniła.

Jak postrzegasz Łódź i Polskę?

Kocham jak witają mnie Polska i Łódź pomimo zimna za oknem, ponieważ atmosfera jest bardzo ciepła.

Jakie miejsca w Polsce miałaś okazję odwiedzić? Co poleciłabyś osobom, które przyjeżdżają tu z innych krajów?

Odwiedziłam do tej pory główne miasta, które gorąco polecam, takie jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Sopot, ale także małe miasta, takie jak Toruń. Są naprawdę przytulne i piękne na weekend. Nie byłam jeszcze na Mazurach, w krainie jezior, ale zdecydowanie mam w planach się tam wybrać.

O ile wiem, mówisz kilkoma językami. Grasz już w Polsce prawie dwa lata. Czy próbowałaś nauczyć się naszego języka?

Jestem na dobrej drodze do nauki języka polskiego. Zawsze chcę znać chociaż podstawy i pracuję nad tym. Język polski to duże wyzwanie, ale nie poddaję się.

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...