Autor:pah
  02.10.2023 godz. 13:04

Przed startem sezonu 2023/2024: Grupa Azoty Chemik Police chce wrócić na mistrzowski tron


– Nie wyobrażamy sobie, by ten sezon skończył się tak samo lub gorzej, niż poprzedni. Absolutnie nie ma takiej opcji i wiem, że jesteśmy w stanie zagrać o mistrzostwo Polski – mówi rozgrywająca Grupy Azoty Chemika Police Marlena Kowalewska. Policzanki po tym, jak w poprzednich rozgrywkach nie zdołały awansować do strefy medalowej zapowiadają srogi rewanż, a w zespole zaszły bardzo duże zmiany.

Po zakończeniu sezonu bez medali szefowie klubu zdecydowali o zmianie trenera, a na miejsce Radosława Wodzińskiego, który pozostał w sztabie szkoleniowym w roli drugiego trenera przyszedł utytułowany Włoch Marco Fenoglio, który w swoim dorobku ma mistrzowskie tytuły z kobietami we Włoszech i mężczyznami w Niemczech, a także zwycięstwo w Lidze Mistrzyń. Ostatnio Fedoglio pracował w greckim PAOK Saloniki, ale, choć jego zespół z dużą przewagą wygrał fazę zasadniczą to sezon zakończył dopiero na trzecim miejscu.

W Grupie Azoty Chemiku zaszły spore zmiany, bo klub zakontraktował siedem zawodniczek, a osiem pożegnał. W polickiej drużynie w nadchodzącym sezonie nie zagrają Martyna Czyrniańska, Maria Stenzel, Jovana Brakocević-Canzian, Lena Oveckova, Joanna Sikorska, Fabiola de Souza Alves, Maira Cipriano Claro i Katarzyna Połeć, a w ich miejsce pozyskano przyjmujące Salihę Sahin (Eczaczibasi Stambuł, Turcja) i Monikę Fedusio (Grot Budowlani Łódź), atakujące Brunę Honorio (Sesc-RJ/Flamengo Rio de Janeiro, Brazylia) i Elizabet Inneh-Vargę (Daejeon Ginseng Corp, Korea Południowa), środkową Dominikę Pierzchałę (BKS BOSTIK Bielsko-Biała), rozgrywającą Ding Xia (Liaoning Brilliance Auto, Chiny) i libero Martynę Grajber-Nowakowską (Pallavolo Pinerolo, Włochy). To w dużej mierze utytułowane siatkarki, z wieloma sukcesami na koncie.

 – Nie wiem, czy to rewolucja, ale na pewno zmiany na dobre. Wewnętrznie czuję, że mamy super zespół i to nie tylko na boisku, ale również poza nim. Mam nadzieję, że to przyniesie nam dużo radości i sukcesów – dodaje Kowalewska.

– Czy to mocniejszy Chemik, niż w poprzednim sezonie? Jeszcze za wcześnie, by na to odpowiedzieć. Musimy poczekać na początek sezonu i wtedy będzie łatwiej, o ocenę – mówi środkowa Iga Wasilewska.

Siatkarki z Polic nie ukrywają, że ambicje mają bardzo duże. – Zdecydowanie jest w nas głód rewanżu za porażkę w ubiegłym sezonie, bo dla nas liczy się tylko trofeum i tylko zwycięstwo. W tej atmosferze pracujemy, by to osiągnąć – dodaje Wasilewska.

– W moim przypadku głód gry jest bardzo duży, bo nie da się ukryć, że poprzedni sezon był dla mnie bardzo trudny. W tym sezonie zaczynam od początku z zespołem, wszystko idzie w dobrym kierunku i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa – zapewnia Kowalewska.

Skład w sezonie 2023/2024 TAURON Ligi
Rozgrywające: Marlena Kowalewska, Xia Ding
Atakujące: Bruna Honorio Marques, Elizabet Inneh-Varga
Przyjmujące: Saliha Sahin, Monika Fedusio, Martyna Łukasik, Natalia Mędrzyk
Środkowe: Agnieszka Korneluk, Iga Wasilewska, Dominika Pierzchała
Libero: Martyna Grajber-Nowakowska, Monika Jagła
Trener: Marco Fenoglio

Przyszły: Saliha Sahin, Martyna Grajber, Elizabet Inneh-Varga, Bruna Honorio, Monika Fedusio, Dominika Pierzchała, Ding Xia

Odeszły: Martyna Czyrniańska, Maria Stenzel, Jovana Brakocević-Canzian, Lena Oveckova, Joanna Sikorska, Fabiola de Souza Alves, Maira Cipriano Claro, Katarzyna Połeć

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...