Autor:Kamil Składowski, fot. UNI Opole
  01.10.2023 godz. 18:45

Przed startem sezonu 2023/2024: UNI Opole w zupełnie nowej odsłonie


UNI Opole przystępuje do rozgrywek TAUTON Ligi w mocno zmienionej odsłonie. Nowy skład zespołu to młodość i ambicja, z dodatkiem doświadczenia. Trzon zespołu nadal tworzą zawodniczki, które z klubem związane są od czterech sezonów, a jak libero Adriana Adamek, środkowa Marta Orzyłowska, czy atakująca Oliwia Sieradzka. Ale reszta drużyny to nowe twarze. – Czeka nas sporo pracy i wyzwań, każdy mecz to będzie walka o zwycięstwo i coraz lepszą grę drużyny – mówi Nicola Vettori, trener UNI Opole i asystent selekcjonera biało-czerwonych.

Vettori wrócił do klubu tuż przed startem rozgrywek, pomagając reprezentacji Polski w awansie na igrzyska olimpijskie w Paryżu. – To dla mnie wielka motywacja wracać do klubu po takim sukcesie – opowiada. – Byłem już na igrzyskach, w 2008 roku jak asystent Raula Lozano w męskiej kadrze. Obiecałem sobie wtedy, że jeszcze wrócę na igrzyska i teraz udało się nam wywalczyć przepustki do Paryża. Mam nadzieję, że dzięki wynikom z tego sezonu kadrowego będzie rosła pewność siebie polskich siatkarek w naszej lidze i to spowoduje, że poziom TAURON Ligi będzie się podnosił – dodaje trener, którego czeka spore wyzwanie w Opolu.

Po odejściu wieloletnich zawodniczek zespołu – przyjmującej Kingi Stronias i Gabrieli Makarowskiej-Kulej, czy brazylijskiej środkowej Vivian Pellegrino, klub dokonał kilku wzmocnień. Rozgrywającą – Makarowską-Kulej zastąpiła obiecująca i utalentowana Julia Bińczycka, która ostatnie dwa sezony występowała w barwach Developresu BELLA DOLINA Do „Wilczyc z Opola” dołączyła legenda polskiej siatkówki i jedna z bardziej utytułowanych byłych reprezentantek kraju Katarzyna Zaroślińska-Król, a także związana z Grupą Azoty Chemikiem Police przez ostatnie 4 sezony, była reprezentantka Polski Katarzyna Połeć. Na przyjęciu będzie można zobaczyć w szeregach UNI reprezentantkę Kolumbii Anę Karinę Olaya oraz debiutującą w europejskiej siatkówce amerykankę Elan McCall. Mamy też powrót Marty Pamuły, która po kilku latach w UNI i rocznej przerwie na rozgrywki I ligi kobiet wraca do TAURON Ligi. Mocnym punktem zespołu mogą okazać się kadrowiczki U-21 Pola Janicka i Natalia Kecher, które w UNI rozpoczną swój drugi sezon. Po decyzji o zakończeniu kariery i rozwiązaniu kontraktu przez przyjmującą Natalię Sławińską, udało się błyskawicznie pozyskać reprezentantkę Argentyny w kadrze U-19, Felicitas Barbero. W tym sezonie dołącza do pierwszego zespołu także wychowanka UNI Opole i absolwentka Akademii ECO UNI, tegoroczna maturzystka Jagoda Białek, która zagra na pozycji libero.

 – Przed nami dużo pracy, bo zespół został mocno zmieniony – przyznaje trener Vettori. – Mamy wiele młodych siatkarek, część z nich po raz pierwszy zagra w pierwszym składzie, kilka zagranicznych po raz pierwszy wyjdzie na boiska TAURON Ligi. Każdy mecz będzie dla nas ważny, bardzo byśmy chcieli grać spokojnie w fazie play-off, ale na razie będziemy walczyć w każdym kolejnym spotkaniu – dodaje.

Kilka zmian dotyczy także sztabu szkoleniowego UNI Opole, choć pierwszy trener Nicola Vettori poprowadzi drużynę w sezonie 2023/24 i będzie to jego piąty sezon współpracy z opolskim klubem. Pod jego nieobecność, związaną z obowiązkami reprezentacyjnymi, przygotowaniami do sezonu zajmowali się Federico Chiavegatti (Włochy), Dominik Fabianowicz i Carlos Propato (Argentyna).
 
– Do sezonu 2023/2024 podchodzimy z dużym entuzjazmem, jesteśmy przekonani, że zbudowaliśmy bardzo obiecujący zespół – mówi Anna Monkiewicz, wiceprezes UNI Opole. – Ale w klubie kierujemy się zasadą, że nic nie jest dziełem przypadku, a raczej ciężkiej pracy.  Zdajemy sobie sprawę, jak wiele drobnych elementów i małych spraw składa się na ostateczny rezultat. Jesteśmy młodym i ambitnym klubem, który ciągle się rozwija. Chcemy rozwijać się na każdej płaszczyźnie, bo one wszystkie są niezmiernie ważne i mamy w tym zakresie przede wszystkim oczekiwania wobec samych siebie. Skupiając się na drodze, a nie na celu, małymi, ale systematycznymi krokami, możemy osiągnąć o wiele więcej niż ktokolwiek by oczekiwał – dodaje.

Skład w sezonie 2023/2024 TAURON Ligi:

Rozgrywające: Pola Janicka, Julia Bińczycka;
Atakujące: Katarzyna Zaroślińska-Król, Oliwia Sieradzka;
Przyjmujące: Felicitas Barbero, Elan McCall, Ana Karina Olaya, Marta Pamuła;
Środkowe: Marta Orzyłowska, Katarzyna Połeć, Natalia Kecher;
Libero: Adrianna Adamek, Jagoda Białek;
Trener: Nicola Vettori.

Przyszły: Natalia Sławińska, Katarzyna Połeć, Elan McCall, Katarzyna Zaroślińska-Król, Julia Bińczycka, Anna Karina Olaya, Marta Pamuła, Jagoda Białek.

Odeszły: Vivian Pellegrino (zakończenie kariery), Gabriela Makarowska-Kulej, Anastasiia Kraiduba, Lana Conceicao, Izabela Bałucka, Akis Efstathopoulos, Kinga Stronias.

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...