Autor:red, fot. Piotr Sumara
  23.08.2023 godz. 00:17

Ile TAURON Ligi jest w mistrzostwach Europy?


Odpowiedź na pytanie z tytułu może być jedna - naprawdę dużo, bo TAURON Liga należy do najsilniejszych w Europie, o czym można przekonać się oglądając mecze w mistrzostwach.

W czwartek zostaną rozegrane ostatnie mecze rundy grupowej mistrzostw Europy, których gospodarzami są Włochy, Belgia, Estonia i Niemcy. Wśród 24 uczestników jest reprezentacja Polski oparta na siatkarkach grających w TAURON Lidze. W 14-osobowej kadrze powołanej przez Stefano Lavaroniego jest aż 11 zawodniczek, które w przyszłym sezonie będziemy mogli oglądać na polskich boiskach. Najwięcej jest z Developresu BELLA DOLINA Rzeszów, który reprezentują Katarzyna Wenerska, Magdalena Jurczyk, Aleksandra Szczygłowska i powołana w ostatniej chwili Weronika Szlagowska. To nie koniec, bowiem z rzeszowskiego klubu w turnieju uczestniczą też Czeszka Gabriela Orvosova, a także pozyskana niedawno hiszpańska przyjmująca Julia De Paula. Nic dziwnego, że Stephane Antiga ma na treningach tylko sześć siatkarek. Rzeszowski akcent jest też w prowadzącej w grupie A Serbii, gdyż jedną z asystentek Giovanniego Guidettiego jest Jelena Blagojević, w poprzednim sezonie kapitan drużyny Developresu.

Trzy reprezentantki Polski ma w Gandawie Grupa Azoty Chemik Police. Bez Agnieszki Korneluk i Martyny Łukasik trudno wyobrazić sobie naszą kadrę, a wspiera je Monika Fedusio, nowy nabytek 10-krotnego mistrza Polski, najlepsza siatkarka TAURON Ligi w poprzednich rozgrywkach. Nie będzie już w Chemiku Lenki Oveckovej, rozgrywającej Słowacji, a także znakomicie spisującej się w turnieju Marii Stenzel, która przenosi się do MOYA Radomki Radom, gdzie jej koleżanką klubową zostanie Monika Gałkowska, wracająca z ligi włoskiej (na zdjęciu).

 

Jedną przedstawicielkę w mistrzostwach ma ŁKS Commercecon, aktualny mistrz Polski, a jest nią środkowa Kamila Witkowska, a grono reprezentantek Polski występujących w ojczystych rozgrywkach uzupełnia Joanna Pacak - w poprzednim sezonie zawodniczka #VolleyWrocław, a w nowym - BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała.

Przypomnijmy, że pozostałe polskie siatkarki grają najsilniejszych ligach - tureckiej (Magdalena Stysiak w Fenerbahce Stambuł, a jej trenerem będzie Stefano Lavarini) i włoskiej (Joanna Wołosz w Imoco Conegliano i Olivia Różański w Volley Bergamo).

Ale to nie wszystkie siatkarki z TAURON Ligi, które walczą w mistrzostwach Europy. W reprezentacji atakującą nr 1 jest Elizabet Inneh-Varga, która będzie występować w Grupie Azoty Chemiku Turczynka Saliha Sahin, zwyciężczyni Ligi Narodów. Zmienniczką słynnej Tijany Bosković w serbskiej kadrze jest Ana Bjelica, nowa atakująca Grot Budowlanych Łódź, a siostra najlepszej zawodniczki ubiegłorocznych mistrzostw świata - Dajana Bosković - zdobywa punkty dla Bośni i Hercegowiny, zaś w naszej lidze, do której wraca po kilku latach, będzie reprezentować Energę MKS Kalisz. W drużynie z Kalisza, która po dwóch latach przerwy znów zakontraktowała zagraniczne siatkarki, zagra też chorwacka przyjmująca Lucija Mlinar. BKS BOSTIK ZGO pozyskał też Kertu Laak, która w mistrzostwach Europy reprezentuje Estonię.

Dwie reprezentacje prowadzą też szkoleniowcy, którzy w sezonie ligowym pracują w TAURON Lidze. W spotkaniu Polski Węgrami kibice mogli  zobaczyć Alessandro Chiappiniego, prowadzącego ŁKS Commercecon, zaś Michal Masek pracę w #VolleyWrocław dzieli ze słowacką kadrą. Bez pierwszego trenera musi radzić sobie UNI Opole, gdyż Nicola Vettori asystuje Lavariniemu.

Przypomnijmy, że w czwartek o godz. 17 reprezentacja Polski zmierzy się z Ukrainą.

WSZYSTKIE TRANSFERY TAURON LIGI W JEDNYM MIEJSCU

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...