Autor:redakcja, Fot. Piotr Sumara
  02.06.2023 godz. 22:53

Wybraliśmy drużynę sezonu 2022/2023 w TAURON Lidze


To był niezwykle ciekawy sezon TAURON Ligi. Po trzech latach przerwana została dominacja Grupy Azoty Chemika Police, a mistrz - ŁKS Commercecon Łódź - przegrał w całych rozgrywkach tylko dwa spotkania. Dlatego ma najwięcej przedstawicielek w drużynie gwiazd portalu tauronliga.pl.

Rozgrywki zdominował ŁKS Commercecon, który po raz trzeci w historii klubu został mistrzem Polski, był też w finale TAURON Pucharu Polski. Przegrał w nim z zespołem Grupy Azoty Chemika Police z niesamowitą Jovaną Brakocević-Canzian. Serbka jak zwykle w rozgrywkach spisywał się przeciętnie, jednak w meczach w stawkę pokazywała charakter i przede wszystkim wielkie umiejętności. Tym razem jednak słynny już "tryb play-off" nie zdążył się włączyć w lidze, bo na drodze obrońcy tytuły stanęli Grot Budowlani Łódź, poprzedni polski klub znakomitej Serbki. To była największa sensacja sezonu, którą sprawiły Monika Fedusio, Melis Durul i ich koleżanki.

Wracając jednak do naszego wyboru, to raczej nie ulega wątpliwości, że siatkarką nr 1 w zakończonym sezonie była Valentina Diouf (na zdjęciu z Kamilą Witkowską). Włoska atakująca odrodziła się w Łodzi i była prawdziwą liderką mistrza Polski. W finałach play-off zdobyła w sumie 102 punkty, w tym aż 36 w ostatnim spotkaniu z Developresem BELLA DOLINA Rzeszów, co daje średnią 25 na mecz. W całym sezonie średnio kończyła mecze z 18 punktami, co tylko potwierdza, że sportowcy wybitni najlepiej spisują się w najważniejszych momentach.

ŁKS Commercecon zdominował rozgrywki, dlatego w drużynie sezonu ma cztery zawodniczki. Roberta Ratzke odgrywała w zespole rolę podobną do Diouf. Gdy miała słabszy dzień, jak w pierwszym spotkaniu finałowym, mistrz miał kłopoty. Ale w całych rozgrywkach była jedną z najważniejszych zawodniczek w swoim zespole i jedną z największych gwiazd ligi. Nie powinno to dziwić, bo to przecież medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

Znakomicie spisywała się też Kamila Witkowska, najlepsza blokująca sezonu, imponująca umiejętnościami i charakterem. Do historii rozgrywek przeszło jej zachowanie w meczu z Developresem BELLA DOLINA w Rzeszowie, w fazie zasadniczej, kiedy wróciła na boisko mimo złamania nosa i została MVP. Za to fantastyczna postawa w play-off zdecydowała o nominacji Pauliny Maj-Erwardt. Libero ŁKS Commercecon broniła jak natchniona, podrywając w trudnych chwilach koleżanki do walki.

Drużynę sezonu uzupełniają robiąca stałe postępy Monika Fedusio, kapitan Grot Budowlanych, którzy w zasadniczej części grali nierówno, jednak w fazie pucharowej spisywali się rewelacyjnie, kończąc rozgrywki na trzecim miejscu premiowanym awansem do Ligi Mistrzyń. To właśnie za tę część rozgrywek wyróżniliśmy Turczynkę Durul (choć miała kryzys w ostatnim spotkaniu o brąz), drugą w rankingu najlepiej punktujących, doświadczoną rozgrywającą Ewelinę Polak, libero Justynę Łysiak i środkową Dominikę Sobolską-Tarasovą, która stara się o polską licencję.

Jednym z odkryć sezonu była Ann Kalandadze (na zdjęciu), najlepsza siatkarka Developresu BELLA DOLINA, wicemistrza Polski. Gruzinka pod okiem Stephane'a Antigi zrobiła ogromny postęp. Podobnie zresztą jak Aleksandra Szczygłowska, najlepsza libero zasadniczej części sezonu, czy środkowa Weronika Centka, którą wyróżniliśmy, mimo że grała nierówno.
Podstawowy skład uzupełnia Agnieszka Korneluk, najlepsza polska środkowa od wielu sezonów. Tak też było w zakończonych rozgrywkach, o czym świadczy drugie miejsce w rankingu blokujących i... coraz lepsza gra w obronie.

W sezonie 2022/2023 pokazało się też kilka młodych siatkarek. To dzięki Paulinie Damske, Dominice Pierzchale, Julii Nowickiej czy Martynie Borowczak BKS Bostik Bielsko-Biała był największą rewelacją, kończąc na czwartym miejscu, choć przed rozpoczęciem rozgrywek byli tacy, którzy wieszczyli zespołowi grę o... utrzymanie. Kolejnym odkryciem jest Julita Piasecka, która po kontuzji Zuzanny Góreckiej wytrzymała presję i pokazała ogromne możliwości.  

Polska kobieca siatkówka rozwija się, co potwierdza trwająca Liga Narodów, którą nasza reprezentacja, oparta na zawodniczkach TAURON Ligi, zaczęła od trzech zwycięstw i jest o krok od awansu na ósme miejsce w światowym rankingu!

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...
...