Autor:Rafał Myśliwiec, Fot. Developres BELLA DOLINA Rzeszów, Grupa Azoty Chemik Police, Piotr Sumara
  31.05.2023 godz. 16:00

TAURON Liga bez jednej ze swoich legend


Jelena Blagojević po siedmiu latach gry w Polsce, w tym sześciu w Developresie BELLA DOLINA Rzeszów, opuszcza TAURON Ligę. Od nowego sezonu będzie występować w chińskim zespole Shenzhen Zhongsai.

- Przez ten czas w Polsce uzbierało się jedno mistrzostwo w barwach Chemika Police i dużo wicemistrzostw w Rzeszowie – mówi serbska Blagojević, która w polskiej lidze zadebiutowała w sezonie 2016/2017 w drużynie z Polic. Z Grupą Azoty Chemikiem zdobyła mistrzostwo Polski i Puchar Polski. Po roku gry przeniosła się do Rzeszowa, gdzie spędziła sześć lat.

 

– Nie myślałem, że będą tam aż tak długo, ale już po pierwszym roku czułam się zaakceptowana. I bardzo dobrze. Każdy rok był inny i każdy miał w sobie coś wyjątkowego. Teraz, z perspektywy czasu, tych sześć lat minęło mi bardzo szybko. Powtarzam jednak, że cieszę się, że byłam częścią tego klubu, że rosłyśmy razem, robiłyśmy fajne rzeczy na boisku i że promowałyśmy żeńską siatkówkę tutaj w Rzeszowie. Wierzę, że w przyszłości, bez Jeleny, będzie w końcu to mistrzostwo. Te młode dziewczyny, które tutaj zostają, są tego warte i myślę, że światowa siatkówka je zobaczy – mówi Blagojević, która z Developresem BELLA DOLINA zdobyła dwa Superpuchary Polski (2012 i 2022), Puchar Polski (2022), cztery wicemistrzostwa Polski (2020, 2021, 2022, 2023) oraz brąz (2019).

Nie ukrywam, że od początku sezonu moim marzeniem było zdobyć mistrzostwo z Developresem. Co roku robiłyśmy fajny wynik i co roku byłyśmy blisko tego mistrzostwa, więc na pewno gdzieś tam smutek jest, bo było to moje indywidualne marzenie. Na pewno jednak można się cieszyć, że kolejny raz kończymy sezon z medalem, a to jest sygnał, że robimy coś dobrego. W tym roku miałyśmy nowe, młode dziewczyny, które pierwszy raz grały o coś i na pewno nabierają doświadczenia – stwierdza Balgojević.

Znakomita serbska siatkarka dodaje: - Rzeszowowi mówię: do zobaczenia, bo moja przygoda się tutaj kończy, ale zobaczymy, co przyszłość pokaże i co przyniesie. Na pewno to było dla mnie wspaniałe sześć lat. Dużo się nauczyłam, i myślę, że dziewczyny też dużo się ode mnie nauczyły: co to znaczy grać, co znaczy walczyć i nie poddawać się. Cieszę się, że każdego roku byłam częścią zespołu, który wygrywał medal. Zawsze były jakieś trudne momenty, bo to jest normalnie, ale też zawsze na końcu, kiedy wychodzi się z medalem, jest to takie pozytywne. Rzeszów jest moim domem, Developres to klub, z którym rosłam, więc pewno trochę łzy stają w gardle. Wiem jednak, że zostawiłam w klubie dobry ślad - uważa Blagojević.

Chyba nie ma w Rzeszowie nikogo, kto by nie wspominałby miło serbskiej przyjmującej. - Pani kapitan, pani zadziora, pani, która zawsze ma swoje zdanie. Nasza ukochana Jelenka, człowiek nie do podrobienia. Jelena ma najmocniejszy charakter jaki w życiu spotkałam. Cieszę się, że w tym roku nie była moim przeciwnikiem, który by mi wpychał piłki za kołnierz w bloku – mówi Weronika Centka, środkowa Developresu BELLA DOLINA.

Wiesław Kozieł, były wiceprezes klubu z Rzeszowa, który współtworzył w 2012, zdradza jak udało się sprowadzić do Developresu z mistrzowskiego wówczas Chemika Police. – W Chemiku zbyt wiele nie grała, a pojawiła się propozycja i że jest zawodniczką do grania. Prawdę mówiąc uwierzyłem komuś na słowo i przekonałem prezesów Developresu, żeby ją zakontraktować. Bardzo szybko się spłaciła bardzo dobrą grą. Można powiedzieć, że to był strzał w dziesiątkę. Ma specyficzny sposób ataku, można ją porównać do Urosa Kovacevica z Zawiercia. Potrafi z każdej piłki wszystko wykręcić. Przede wszystkim to wyjątkowy i bardzo dobry człowiek; zawodniczką jest świetną natomiast człowiekiem jest niesamowitym. Mentalna siła i serce tego zespołu. Każda siatkarka liczyła się z jej zdaniem – stwierdza Kozieł.

Blagojević pozostała w sztabie szkoleniowym reprezentacji Serbii, mimo zmiany selekcjonera. - Cieszę się bardzo, że kiedy doszło do zmiany trenera, to Giovanni [Guidetti] zadzwonił do mnie, że mnie u siebie widzi. Fajnie, że znów kolejny sezon będę tam żyć z dziewczynami i trenerami. Dla mnie to na pewno super doświadczenie i fajnie jest się uczyć czegoś nowego oraz poznawać nowych ludzi. Przed nami pracowite lato. Będzie dużo grania i bardzo dużo ważnych meczów. Zobaczymy, jak to wszystko będzie wyglądało. Cieszę, że mam możliwość się uczyć i pomagać – kończy była już siatkarka Developresu.

Blagojević w trakcie siedmiu sezonów w Polsce rozegrała 188 meczów, zdobywając 2099 punktów. Jej rekordy to: 25 punktów, 6 bloków i 3 asy. Z reprezentacją Serbii m.in. dwa razy była mistrzynią Europy, a w igrzyskach olimpijskich zdobyła brązowy medal.

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...