Autor:redakcja
  24.05.2023 godz. 15:11

Polska - Francja 3:0 w Radomiu


Polska pokonała Francję 3:0 (25:21, 30:28, 25:11) w towarzyskim meczu kobiet w Radomskim Centrum Sportu. Rozegrano czwartego seta, w którym gospodynie zwyciężyły 25:23. Była to inauguracja sezonu reprezentacyjnego w naszym kraju. Jutro w Radomiu rozegrany zostanie mecz rewanżowy (początek 17:30, Polsat Sport).

W tym roku podopieczne trenera Stefano Lavariniego wezmą udział w trzech dużych imprezach - Lidze Narodów, mistrzostwach Europy oraz turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Rozgrywki VNL 2023 siatkarek rozpoczną się 30 maja w tureckiej Antalyi. Rywalkami Polek będą Kanadyjki, Włoszki, Tajki i Serbki. Przed wylotem do Turcji reprezentantki Polski rozegrają jeszcze dwa mecze towarzyskie z drużyną Francji.

- Na zgrupowaniu w Szczyrku spędziliśmy czas bardzo pracowicie - powiedział przed meczem w Radomiu trener Lavarini. - Trzeba się spieszyć się gdyż czasu do pierwszych meczów zostało mało. Nie ma z nami Zuzanny Góreckiej i Klaudii Alagierskiej-Szczepaniak. Mecze z Francją służą m.in. przetestowaniu różnych rozwiązań. Gra w Lidze Narodów jest bardzo ważna ze względu na możliwość zdobycia punktów do rankingu FIVB. Dlatego od samego początku chcemy grać jak najlepiej.

Trenerzy obu ekip umówili się na rozegranie czterech setów. W przypadku wyniku 2:2 odbędzie się tie breaka. Pierwszego seta polskie siatkarki pewnie wygrały, choć w połowie lepsze były rywalki, prowadząc 14:9. Jednak szybko odrobiły straty na 16:16. Następnie była już dominacja gospodyń, które ostatni punkt zdobyły po serwisowym błędzie Francuzek.

W końcówce drugiej partii Polska prowadziła 24:22, ale po dwóch błędach straciły przewagę. Następne akcje obfitowały w obustronne pomyłki m.in. na serwisach. Ostatecznie nie przyjęta zagrywka Katarzyny Wenerskiej zakończyła rywalizację.

W trzecim secie trener Lavarini dokonał zmian. Na boisko wyszła zupełnie inna szóstka:Nowicka, Gałkowska, Jurczyk, Pacak, Czyrniańska, Szczygłowska (L) i Monika Fedusio, która dzień wcześniej odebrała nagrodę dla najlepszej siatkarki TAURON Ligi w sezonie 2022/20023. Już na początku partii zaprezentowała kiwkę i efektowny pojedynczy blok. Po remisie 3:2 gospodynie uzyskały wyraźną przewagę - 7:3 oraz 16:6, wygrywając zdecydowanie.

Czwarty set był momentami popisem polskich siatkarek, które prowadziły m.in. 6:2 i 22:15. W końcówce przyszła dekoncentracja i rywalki odrobiły straty do 22:21. Monika Gałkowska, która chwilę wcześnie wróciła na boisko przerwała serię i polskie siatkarki dokończyły zwycięstwa.

Zespoły rozpoczęły mecz w składach:
Polska: Wenerska, Korneluk, Witkowska, Stysiak, Łukasik, Różański, Stenzel (L)
Francja: Stoilković, Isihek, Sylves, Eruga, Rotar, Halimatou, Giardino (L)

Zawodniczki obecne w Radomiu:
Joanna Wołosz - rozgrywająca
Kamila Witkowska - środkowa
Maria Stenzel - libero
Magdalena Stysiak - atakująca
Monika Fedusio - przyjmująca
Katarzyna Wenerska - rozgrywająca
Joanna Pacak - środkowa
Monika Gałkowska - atakująca
Agnieszka Korneluk - środkowa
Martyna Czyrniańska - przyjmująca
Aleksandra Szczygłowska - libero
Olivia Różański - przyjmująca
Magdalena Jurczyk - środkowa
Martyna Łukasik - przyjmująca
Julia Nowicka - rozgrywająca
Weronika Centka - środkowa
Weronika Szlagowska - przyjmująca
Julita Piasecka - przyjmująca
 
POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...