Autor:Karolina Korbecka Fot. cev.eu
  13.03.2023 godz. 19:30

Trener: Eczacibasi: Siłą Developresu BELLA DOLINA jest zgranie


Ferhat Akbas prowadził Grupę Azoty Chemika Police, był kandydatem na selekcjonera reprezentacji Polski, a teraz trenuje Eczacibasi Stambuł, które we wtorek zagra w Rzeszowie z Developresem BELLA DOLINA. Stawką jest ćwierćfinał Ligi Mistrzyń.

TAURONLIGA.PL: Jak ocenia pan siłę Developresu BELLA Dolina, jakie są najmocniejsze strony tego zespołu?

Ferhat Akbas: Wolałbym rozmawiać o sile mojej drużyny niż przeciwnika. Uważam, że mamy mocny zespół. Postaramy się wygrać Ligę Mistrzyń. Co do drużyny z Rzeszowa, to nie zaszło w niej zbyt wiele zmian kadrowych w porównaniu do minionego sezonu. To może być ich największą siłą, ponieważ zawodniczki Developresu bardzo dobrze się znają i są ze sobą zgrane.

TAURONLIGA.PL: Ma pan jakieś szczególne wspomnienia z meczów rozgrywanych w hali Podpromie za czasów kiedy był pan szkoleniowcem Grupy Azoty Chemika Police?

- Przede wszystkim atmosfera w tej hali zawsze była bardzo przyjemna. Miałem okazję uczestniczyć tam w kilku meczach z drużyną Chemika. Na szczęście mieliśmy zazwyczaj dobre wyniki, mam więc bardzo dobre wspomnienia z tej hali i ze spotkań rozgrywanych w Rzeszowie.

TAURONLIGA.PL: W tym sezonie Eczacibasi Dynavit Stambuł gra doskonale i jest liderem tureckich rozgrywek bez żadnej porażki. Co jest kluczem do tej równej i imponującej dyspozycji?

- Odpowiedź jest prosta: bardzo dobrze pracujemy pod każdym względem. Mamy wspaniałą drużyną z gwiazdami w składzie. Jestem jednak wdzięczny dziewczynom, że tak dobrze, ciężko i wytrwale pracują na treningach. Dzięki tej pracy i wysiłkowi całej drużyny widzimy efekty w postaci bardzo dobrych wyników.

TAURONLIGA.PL: W których rozgrywkach - w lidze tureckiej czy w Lidze Mistrzyń - pana zespół jest pod większą presją i ma trudniejsze zadanie?

- Liga turecka jest bardzo mocna i w walce o mistrzostwo mamy naprawdę silnych przeciwników, przede wszystkim VakifBank i Fenerbahce Stambuł. Również inne zespoły w lidze wzmacniają się co roku i są coraz groźniejsze. Pod tym względem w fazie grupowej Ligi Mistrzyń jest nam nieco łatwiej grać, bo nie ma tam aż tak mocnych rywali. Od ćwierćfinałów sytuacja jest już jednak inna, bo rywalizacja jest wymagająca i to są wielkie rozgrywki.

TAURONLIGA.PL: Ma pan w zespole m.in. Tijanę Bošković, jedną z najlepszych atakujących na świecie, co potwierdziła zostając MVP mistrzostw świata w 2022 roku. Jak się pracuje z tak wybitną siatkarką?

- Jestem szczęściarzem, że mogę z nią pracować. Ona jest znakomitym przykładem nie tylko dla siatkówki, ale dla całego zawodowego sportu. Ma świetną postawę i podejście do sportu, jest niesamowicie ambitna; jest też typem liderki zarówno na boisku, jak i poza nim. Tijana jest ogromną siłą naszego zespołu już od kilku lat i mamy to szczęście, że przedłużyła kontrakt z klubem, więc będzie naszym wsparciem przez kolejne lata.

TAURONLIGA.PL: Jak to możliwe, że na pozycji atakującej ma pan do dyspozycji kolejną świetną zawodniczkę, czyli Samantę Fabris, i wiadomo, że jedna z tych atakujących będzie odgrywała mniejszą rolę?

- Samanta bardzo dobrze odnajduje się w zespole, jest koleżeńska, ma duży talent i doświadczenie. Znamy się dobrze ze wspólnej pracy w reprezentacji Chorwacji i wiemy, jak wykorzystać jej potencjał oraz to, że na pozycji atakującej mamy tak wspaniałe zawodniczki. Samanta jest osobą, która świetnie współpracuje w grupie i bardzo dobrze wykonuje powierzone jej zadania. Wie jakie są potrzeby naszego zespołu i dużo nam daje.

TAURONLIGA.PL: Czego spodziewa się pan po rywalizacji z Developresem BELLA Dolina? Czy wicemistrzynie Polski są w stanie zagrodzić Eczacibasi?

- Naszym celem jest wygranie Ligi Mistrzyń, więc nie oglądamy się na rywali, tylko skupiamy się na tym, żeby wygrać każdy kolejny mecz w tych rozgrywkach. Przyjechaliśmy do Polski, żeby pokonać Developres, a potem będziemy chcieli też wygrać rewanż u siebie.

TAURONLIGA.PL: Czy ma pan wciąż sentyment do Polski i śledzi rywalizację w TAURON Lidze?

- Zawsze z zainteresowaniem śledzę wyniki TAURON Ligi. To są bardzo dobre rozgrywki, jedne z lepszych w Europie. Mam też w Polsce wielu znajomych i przyjaciół, dlatego to duża przyjemność żeby mieć z nimi kontakt i obserwować to, co dzieje się w polskiej siatkówce. Cieszę się również z tego, że będę miał znów okazję być w Polsce przy okazji meczu Ligi Mistrzyń.

Mecz Developresu BELLA DOLINA z Eczacibasi rozpocznie się we wtorek o godzinie 18. 

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...