Autor:redakcja, fot. Piotr Sumara
  10.11.2022 godz. 17:25

Developres BELLA DOLINA Rzeszów zdobył AL-KO Superpuchar Polski


Drugi raz z rzędu w meczu o AL-KO Superpuchar Polski siatkarek spotkały się Grupa Azoty Chemik Police z Developresem BELLA DOLINA Rzeszów. Tak jak przed rokiem mecz trwał pięć setów, a lepsza okazała się drużyna z Rzeszowa. W nagrodę odebrała czek na 100 tys. zł.

Dwa najlepsze zespoły poprzedniego sezonu w TAURON Lidze zmierzyły się w spotkaniu o pierwsze trofeum w nowych rozgrywkach. Oba w przerwie letniej zmieniły składy - do Rzeszowa przeniosły się utalentowane Polki: Weronika Szlagowska i Weronika Centka, a także czeska atakująca Gabriela Orvosova. Mistrz Polski ma za to nową rozgrywającą - słynną Brazylijkę Fabiolę i jej rodaczkę Mairę Cipriano.

Dla zespołu z Polic był to już ósmy występ w pojedynku o Superpuchar Polski, dla przeciwniczek - drugi. Tym razem nawet eksperci nie byli w stanie wskazać faworyta meczu. Potwierdził to pierwszy set - bardzo zacięty i stojący na wysokim poziomie. Błyszczała Jovana Brakocević-Canzian, lecz jeszcze skuteczniejsza była 19-letnia Martyna Czyrniańska (8 punktów). To jej ataki zdecydowały, że w końcówce lepszy był zespół Grupa Azoty Chemik Police.

W drugim secie Developres BELLA DOLINA miał przewagę od początku, a po ataku Jeleny Blagojević prowadził 18:11. Wtedy jednak rywalki zaczęły odrabiać straty. Doskonale spisywała się Brakocević-Canzian, a dobre zmiany dały środkowa Katarzyna Połeć oraz Maira Cipriano. Serbka była nie do zatrzymania, a przewaga rzeszowianek błyskawicznie malała. Po zbiciu Martyny Łukasik był remis 23:23, a w decydujących akcjach lepsze były już siatkarki z Polic, które wykorzystały pierwszego setbola i objęły prowadzenie 2:0.

Podopieczne Stephane'a Antigi mogły czuć się mocno rozczarowane okolicznościami, w jakich przegrały drugiego seta, jednak nie straciły wiary. Młodsze siatkarki wzięły przykład ze swojej liderki Bragojević. Serbka przyjmowała zagrywkę, broniła i zdobywała punkty, najczęściej dzięki doskonałemu wyszkoleniu i sprytowi, obijała ręce bezradnych przeciwniczek. Wsparły ją koleżanki i Developres wygrał wysoko - 25:16.

I nie zamierzał na tym poprzestać, bo czwartą partię zaczął od prowadzenia 8:1. Wszystko wskazywało, że powtórzy się sytuacja sprzed roku, kiedy Developres wygrał dwa pierwsze sety, ale Chemik zdołał doprowadzić do tie-breaka. Tak też się stało, bo rzeszowianki znalazły sposób na Brakocević-Canzian, blokując ją aż czterokrotnie, a w sumie zdobyły w ten sposób aż sześć punktów.

Decydującą partię lepiej zaczęły mistrzynie Polski, ale przy zmianie stron 8:7 prowadził Developres, a po ataku Ann Kalandadze powiększył różnicę (9:7). Pojawiły się nerwy i popsute serwy, ale w rzeszowskim zespole była Blagojević, zdobywająca punkty w najtrudniejszych sytuacjach. Wspierała ją Kalandadze, która popisała się asem na 13:9. Zdobywczynie Pucharu Polski nie zmarnowały szansy, a ostatni punkt zdobyła Blagojević, podsumowując swoją doskonałą postawę. Serbska przyjmująca została MVP meczu.

Grupa Azoty Chemik Police - Developres BELLA DOLINA Rzeszów 2:3 (25:22, 26:24, 16:25, 18:25, 10:15)

STATYSTYKI MECZU

Sponsorem Tytularnym Superpucharów Polski Kobiet i Superpucharów Polski Mężczyzn w siatkówce w latach 2022-2024 został firma AL-KO, producent innowacyjnych urządzeń do pielęgnacji ogrodów. AL-KO będzie także Oficjalnym Sponsorem rozgrywek w PlusLidze, TAURON Lidze, oraz TAURON 1. Lidze. Dodatkowo marka AL-KO będzie widoczna w trakcie obu turniejów finałowych TAURON Pucharu Polski.

Miastem gospodarzem meczu o AL-KO Superpuchar Polski jest Szczecin.

 

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...