Autor:Kamil Składowski, fot. BBTS
  15.09.2022 godz. 12:59

Ligowy sezon rozpoczyna się w Bydgoszczy – wielkie nazwiska i emocje w TAURON 1. Lidze


Już w czwartek 15 września rozpoczyna się siatkarski sezon ligowy w Polsce. Zaplecze PlusLigi – TAURON 1. Liga startuje meczem w Bydgoszczy kolejny sezon zmagań. PlusLiga wystartuje już 30 września, a TAURON Liga po zakończeniu polskich mistrzostw świata kobiet. Dziś także pierwsza w tym ligowym sezonie transmisja w Polsacie Sport, początek od godz. 20.30.

TAURON 1. Liga z roku na rok rozwija się i podnosi swój poziom, zarówno sportowy, jak i organizacyjny. – Widać, jak bardzo starają się prezesi i lokalne społeczności, by wprowadzać jak największy profesjonalizm w swoich klubach – mówi Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki, zarządzającej rozgrywkami. – Walka o awans do PlusLigi będzie w tym roku zacięta, co najmniej kilka drużyn zmontowało mocne składy, jest wielu doświadczonych graczy. Spodziewam się wysokiego poziomu i dużych emocji na finiszu – dodaje.

Warto zauważyć, że TAURON 1. Liga stała się dla wielu młodszych zawodników oknem wystawowym na plusligowy świat. Nie tylko zresztą samej młodzieży, lecz także tych, którzy próbują przebić się do drużyn z jednej z najmocniejszych lig siatkarskich na świecie.

– To prawda, wyraźnie widać że z TAURON 1. Ligi łatwiej przebić się wyżej – zauważa Piotr Gruszka, legenda reprezentacji Polski i trener drużyny Exact Systems Norwid Częstochowa. – W tym roku szukałem zawodników, którzy chcą wygrywać, potrafią utrzymać wysoki poziom motywacji – po kilku miesiącach wspólnej pracy mogę powiedzieć, że znalazłem ciekawy zespół ludzi. Naszym celem jest awans do fazy play-off. Liga jest mocna, każdy będzie chciał coś udowodnić, więc trzeba walczyć o każdy punkt. TAURON 1. Liga to mieszanka młodości i doświadczonych graczy, którzy mają za sobą bogatą przeszłość plusligową. Każdy klub, w miarę możliwości finansowych, coraz bardziej się profesjonalizuje i to także widać choćby po tym, ilu fachowców trafia do sztabów szkoleniowych. Musimy wspólnie pracować, by to nie były tylko słowa a faktycznie żeby liga mocno się rozwijała – dodaje.

Gruszka to nie jedyna gwiazda reprezentacji sprzed lat, która będzie prowadziła zespół TAURON 1. Ligi. Chemeko-System Gwardię Wrocław poprowadzi Dawid Murek. W składach drużyn jest wielu graczy z przeszłością z PlusLigi, a także grupa bardzo ciekawych obcokrajowców – Brandon Koppers i Renee Teppan (MKS Będzin) czy Leon Dervisaj (Chemeko-System Gwardia). do tego cała grupa młodych graczy, w tym biorący udział w rozpoczynających się 17 września mistrzostwach Europy do 20 lat: Jakub Olszewski i Kacper Ratajewski (KRISPOL Września), Piotr Śliwka (BKS Visła Proline Bydgoszcz), Damian Biliński (Exact Systems Norwid Częstochowa), Mateusz Kufka (KPS Siedlce). Do tego reprezentację Polski prowadzi Mateusz Grabda, aktualny szkoleniowiec KPS-u Siedlce.

W TAURON 1. Lidze zagra w tym sezonie 16 drużyn, awansowały ekipy BAS Białystok i MKST Astry Nowa Sól. Najlepsza drużyna rozgrywek (koniec fazy play-off planowany jest najpóźniej 24 maja 2023 roku, to data ewentualnego piątego meczu finałowego) awansuje bezpośrednio do PlusLigi sezonu 2023/2024.

...
...
...

Newsletter

Sponsor tytularny
Sponsor
Multiagencja Unilink - najlepsze ubezpieczenia OC/AC
Sponsorzy
partnerzy medialni
partnerzy