Autor:Redakcja
  31.05.2022 godz. 08:47

Odkrycie sezonu 2021/2022 TAURON Ligi – Martyna Czyrniańska


Jeszcze niedawno tylko najwięksi znawcy polskiej kobiecej siatkówki znali nazwisko Martyny Czyrniańskiej. Dziś ta młoda zawodniczka jest na ustach całej siatkarskiej Polski. Właśnie została wyróżniona tytułem odkrycia roku TAURON Ligi sezonu 2021/2022.

Kiedy rok temu trener Jacek Nawrocki powoływał 17-letnia Martynę do reprezentacji Polski seniorek na Ligę Narodów, nikt nie przypuszczał, że kilka miesięcy później będzie jedną z najlepszych przyjmujących polskiej TAURON Ligi, zdobywczynią mistrzostwa Polski.

Martyna pochodzi z siatkarskiej rodziny. W siatkówkę grała jej mama, starsza  siostra, która zrezygnowała z gry oraz brat Patryk, który w ostatnim sezonie grał w drugoligowej Astrze Nowa Sól.
W 2019 roku Martyna Czyrniańska trafiła do SMS PZPS I Szczyrk. Po dwóch latach spędzonych w kuźni polskich talentów, najpierw została powołana do reprezentacji Polski seniorek, a dopiero kilka tygodni później podpisała trzyletni kontrakt z mistrzem Polski – Grupą Azoty Chemik Police.

- Pewnie to dość dziwna kolejność, ale tak jakoś wyszło. Uczyłam się w SMS, trenerzy mnie znają i ocenili, że dadzą szansę. Zagrałam w pierwszym składzie przeciw Holenderkom i nie ukrywam, stres był niezły. Dałam jednak jakoś radę. Przyszedł czas na podpisanie kontraktu w klubie, cieszę się, że padło na Chemik. Chyba każda siatkarka w Polsce chce grać w Policach, a ja zaczynam od tej drużyny seniorską siatkówkę – mówiła tuz po podpisaniu umowy z mistrzem Polski.

W reprezentacji Polski zadebiutowała w Lidze Narodów w meczu przeciwko Holandii, w którym zdobyła 11 punktów. Kolejnym, ważnym dla niej spotkaniem był ćwierćfinał CEV mistrzostw Europy 2021, w którym zagrała przeciwko mocnej reprezentacji Turcji. Choć Polki przegrały mecz i odpadły z dalszej rywalizacji, Martyna pozostawiła po sobie bardzo dobre wrażenie.

Na początku sezonu 2021/2022 TAURON Ligi więcej czasu spędzała w kwadracie dla rezerwowych i wchodziła na krótkie zmiany. Pierwszy mecz, w którym wystąpiła w pierwszej szóstce miał miejsce 12 listopada 2021 roku przeciwko #VolleyWrocław. W wygranym 3:0 spotkaniu Martyna zdobyła 11 punktów, w tym trzy asy serwisowe. W kolejnych meczach potwierdzała tylko swoją wartość i niebywały talent.

W ćwierćfinałowych spotkaniach przeciwko UNI Opole wystąpiła w podstawowym składzie, zdobywając w pierwszym meczu 11 oczek. W finale z Developresem BELLA DOLINA Rzeszów była jedną z głównych autorek sukcesu Chemika w walce o złoty medal mistrzostw Polski. W drugim meczu to jej gra przyczyniała się do zwycięstwa policzanek, a ona sama zdobyła nagrodę MVP.

Pomimo faktu, że nie zawsze była szóstkową zawodniczką Chemika Police, jej statystyki są imponujące. W jednym sezonie rozegrała 26 spotkań, w których zdobyła 185 punktów, w tym 20 blokiem i 26 asów serwisowych, co dało jej szóstą pozycję w rankingu na najlepiej zagrywających zawodniczek.

Kluby:
2019-2021 SMS PZPS I Szczyrk
Od 2021 – Grupa Azoty Chemik Police

Sukcesy w klubie:
mistrzostwo Polski: 2021

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...

Newsletter

Sponsor tytularny
Sponsor
Multiagencja Unilink - najlepsze ubezpieczenia OC/AC
Sponsorzy
partnerzy medialni
partnerzy