piątek, 26 kwi, 20:30
··· ···
Piątek, 26 kwi, 20:30

Siatkarska Liga Narodów: Polska - Chiny 0:3

Polska przegrała w Rimini z Chinami 0:3 (24:26, 22:25, 16:25) w meczu Siatkarskiej Ligi Narodów. Sobota była przedostatnim dniem fazy grupowej. Naszej drużynie pozostał jeszcze do rozegrania niedzielny mecz z Rosją. W tabeli prowadzą USA przed Brazylią, Turcją, Japonią, Dominikaną i Chinami. Do półfinałów awansują cztery najlepsze drużyny.

Wczoraj Polska przegrała z USA 0:3. Polki w pierwszym i drugim secie walczyły na przewagi i sprawiły sporo problemu swoim znakomitym rywalkom. Czy dziś będzie podobnie?

W spotkanie lepiej weszły reprezentantki Chin, które rozpoczęły od dwupunktowego prowadzenia (2:0). Środkowa Yuanyuan Wang popisała się asem serwisowym (5:3), jednak przy serii dobrych zagrywek Martyny Łukasik Polkom udało się nie tylko szybko odrobić straty, ale i po raz pierwszy zbudować dwupunktową przewagę (7:5). Na lewym skrzydle w ataku zapunktowała Zuzanna Górecka (10:10), dzięki skutecznej obronie punkt na swoim koncie zapisała także polska libero, Monika Jagła (13:11). Efektowne zagranie Martyny Łukasik pozwoliło biało-czerwonym zejść na drugą przerwę techniczną z nieznacznym prowadzeniem (16:15), chwilę później Jacek Nawrocki zdecydował się przeprowadzić podwójną zmianę, wpuszczając na boisko Czyrniańską i Nowicką (19:19). W końcowej fazie seta Chinki zdołały odskoczyć na dwa oczka 22:20 i 24:22. Polska jednak odrobiła co było w dużym stopniu zasługą Martyny Łukasik, ale ostatni punkt w pierwszej partii należał do Yingying Li, która rozstrzygnęła ją na korzyść swojego zespołu (26:24).

Drugi set rozpoczął się od skutecznych ataków Martyny Łukasik (2:1), pierwszy punktowy blok w dzisiejszym meczu dla polskiego zespołu zanotowała natomiast Magdalena Stysiak (5:3). W drużynie rywalek bardzo skuteczna na lewym skrzydle była Yingying Li (6:6), szczęśliwie jednak Polkom udało się w końcu zatrzymać ją blokiem, dzięki czemu objęły prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (8:7). Po wznowieniu gry Chinki szybko wyszły na dwupunktowe prowadzenie (11:9), a biało-czerwone miały spore problem z przyjęciem zagrywki Changning Zhang (15:13). Za sprawą kolejnego świetnego ataku Martyny Łukasik nasze reprezentantki doprowadziły do remisu (18:18), w miejsce Zuzanny Góreckiej na boisku pojawiła się Olivia Różański (20:20). Kolejnym, trzecim już asem serwisowym popisała się Łukasik, wobec czego o przerwę poprosiła trener Ping Lang. Ostatecznie po wyrównanej walce w końcówce seta (23:22) ze zwycięstwa cieszyć się mogły reprezentantki Chin, ponownie kończąc partię punktowym atakiem Yingying Li (25:22).

Po wyrównanym początku w trzecim secie Chinki uzyskały przewagę (8:6). W ataku ze środka siatki zaprezentowała się Klaudia Alagierska (10:8), jednak wciąż walczące o awans do najlepszej czwórki podopieczne Ping Lang zaczęły stawiać Polkom coraz trudniejsze warunki. W momencie, gdy przewaga rywalek wzrosła już do pięciu oczek (13:8), o przerwę na żądanie poprosił Jacek Nawrocki. Chwila oddechu nie pomogła niestety biało-czerwonym wrócić do dobrej dyspozycji z poprzednich partii (16:8). Na placu gry na podwójnej zmianie ponownie pojawiły się Czyrniańska i Nowicka (19:10), lecz rotacje nie były już  w stanie odwrócić losów tej partii (21:13). Na lewym skrzydle po raz kolejny zapunktowała Changning Zhang (23:15), a punkt na wagę zwycięstwa w całym spotkaniu zdobyła przyjmująca Li Yao (25:16).
.

Polska: Stysiak, Łukasik, Górecka, Alagierska, Efimienko-Młotkowska, Wenerska, Stenzel (L), Jagła (L) oraz Nowicka, Różański, Czyrniańska, Kąkolewska.

Chiny: Yaun, Gong, Zhang, Wang, Yao, Li, Lin (L)

Półfinały i mecze o medale rozegrane zostaną 24 i 25 czerwca.

Brazylia – Holandia 3:0 (25:19, 25:19, 25:20) statystyki
Belgia – Włochy 3:2 (25:17, 20:25, 22:25, 15:17, 15:10) wynik na żywo i statystyki