Autor:JK
  04.04.2020 godz. 08:13  |   2

RetroLSK: łódzki finał i triumf ŁKS-u Commercecon Łódź


Po pięciu latach dominacji Chemika Police, nowym mistrzem Polski w sezonie 2018/2019 został ŁKS Commercecon Łódź. W finale pokonał drugi łódzki zespół – Grot Budowlanych. Brązowy medal trafił do Developresu SkyRes Rzeszów. Zawodniczki z Polic zajęły czwarte miejsce.

Kolejny sezon zapowiadał się bardzo ciekawie. Ponownie w Lidze Siatkówki Kobiet grało dwanaście drużyn. Przed startem z rozgrywek wycofała się Muszynianka Muszyna, zespół który kilka  lat wcześniej stanowił o sile polskiej ligi i zdobywał medale mistrzostw Polski. Jej miejsce zajął E.Leclerc Radomka Radom, który w poprzednim sezonie sprawił ogromną niespodziankę, eliminując w ćwierćfinale Pucharu Polski Chemik Police. Drugim zespołem pierwszoligowym, który trafił do ekstraklasy był Energa MKS Kalisz. Drużyna w poprzednim sezonie przegrała z Legionovią Legionowo baraże o miejsce w LSK, jednak kiedy z rozgrywek LSK wycofał się Trefl Proxima Kraków, wolne miejsce zaproponowano kaliszankom.

W walce o medale nadal jednak liczyły się tylko cztery zespoły. Poza Chemikiem Police świetnie spisywały się dwie łódzkie drużyny – ŁKS Commercecon i Grot Budowlani oraz rzeszowski Developres SkyRes. To na tych czterech zespołach skupiały się oczy kibiców.

Zespół Chemika Police po poprzednim sezonie został mocno przebudowany. Przede wszystkim odeszły dwie najlepszej grające na skrzydłach zawodniczki - Katarzyna Zaroślińska-Król oraz  Malwina Smarzek. Przyszły m.in. Martyna Grajber, Iga Chojnacka czy Amerykanka Chiaka Ogbogu,. Mimo wielu zmian, drużyna świetnie dawała sobie radę. Nawet odejście w grudniu 2017 roku Magdaleny Stysiak, z którą klub wiązał wielkie nadzieje, nie przysporzył Chemikowi kłopotów. Zespół w wielkim stylu wygrał Puchar Polski, pokonując w finale Developres 3:0, a w lidze kroczył od zwycięstwa do zwycięstwa. W fazie zasadniczej policzanki tylko trzy razy zostały pokonane przez rywalki, ale i tak zajęły pierwsze miejsce w tabeli, które premiowało grą w półfinale mistrzostw Polski.

Drugim zespołem, który po fazie zasadniczej zameldował się w półfinale był Developres SkyRes Rzeszów. Podopieczne Lorenzo Micellego w fazie zasadniczej świetnie się spisywały, przegrywając tylko cztery spotkania. Liderką zespołu znad Wisłoka była Katarzyna Zaroślińska-Król, transfer której okazał się strzałem w dziesiątkę. W drodze na szczyt tabeli pokonywały najgroźniejszych rywali, zabierały im cenne punkty. Kibice wierzyli, że złoty medal jest jak najbardziej z zasięgu ręki.

Obie drużyny musiały jednak poczekać na swoich półfinałowych rywali, bowiem zgodnie z regulaminem rozgrywek zespoły z miejsc 3-6 rozgrywały ćwierćfinał. Zwycięsko z nich wyszły obie łódzkie drużyny – ŁKS Commercecon wygrał w dwóch meczach z BKS Profi Credit Bielsko-Białą, a Grot Budowlani Łódź pokonali Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz (3:0, 3:0).
Pierwszą niespodzianką było wyeliminowanie z walki o złoty medal Chemika Police. Tego czynu dokonały siatkarki Grot Budowlani Łódź. Zawodniczki Błażeja Krzyształowicza jeszcze przed sezonem pokonały je w Superpucharze w pięciu setach (25:21, 20:25, 20:25, 25:19, 15:9). Tym razem poszło im lepiej, bowiem wygrały dość gładko dwa spotkania 3:0 i 3:1.

W drugim półfinale ŁSK Commercecon Łódź pokonał faworyzowany Developres SkyRes Rzeszów w dwóch meczach. Pierwsze spotkanie było zacięte i rozstrzygnęło się dopiero w tie-breaku, w drugim łodzianki gładko wygrały 3:0 i miały możliwość walki o złoty medal mistrzostw Polski. Finał łódzkich zespołów był niezwykle interesujący. Były to trzy niezwykle zacięte spotkania, a każde rozstrzygnęło się dopiero w tie-breaku.

– To mój najszczęśliwszy dzień w sportowej karierze. Przeważnie twardo stąpam po ziemi, nie lubię mówić dużych słów, ale zawsze jest myśl, żeby być pierwszym i wygrać, co się da. Zespół jest ważniejszy niż jedna supergwiazda. U nas te akcenty rozkładały się po równo. Korzystaliśmy ze wszystkiego, co mogliśmy. Potwierdziło się, że cierpliwość i waleczność znaczą więcej niż ból, czy zmęczenie. Moja drużyna zasłużyła na wielkie brawa i uznanie – mówił szczęśliwy po ostatnim meczu finałowym trener Wiewiór Michał Masek.

W walce o brązowy medal  stanęły naprzeciwko siebie Chemik Police i Developres SkyRes Rzeszów. Poza pierwszym meczem, który skończył się w trzech setach dla rzeszowianek, pozostałe trzy spotkania były zacięte i kończyły się w tie-breakach. Ostatecznie lepsze okazały się rzeszowianki, które pokonały Chemik Police 3:1 (3:0, 2:3, 3:2, 3:2).

– Rok temu stałyśmy załamane z boku, a teraz jesteśmy na środku boiska na najniższym stopniu podium. Oby kolejne lata były jeszcze lepsze dla klubu. W tym sezonie już od samych przygotowań mocno pracowałyśmy i chociażby z tego powodu zasłużyłyśmy na medal. Ten brąz jest wynikiem pracy i wiary w nasz zespół. Bardzo zależało nam na grze w finale i miałyśmy na tyle dobrą jakość w zespole, żeby powalczyć o złoto. Na końcu zostajemy jednak z brązem, który w jakimś sensie jest dobrym wynikiem dla nas wszystkich – powiedziała po ostatnim meczu Jelena Blagojević.

O pozostanie w Lidze Siatkówki Kobiet na kolejny sezon musiał walczyć KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Ich rywalem był wicelider I ligi Wisła Warszawa (zajmujący pierwsze miejsce Joker Mekro Energoremont Świecie wycofał się z barażu). Rywalizację do trzech zwycięstw wygrały zawodniczki ze stolicy 3:1 (0:3, 3:2, 3:0, 3:0) i w nowym sezonie zasiliły LSK.

TABELA PO FAZIE ZASADNICZEJ
Zespół                  mecze       punkty    sety
    1.    Chemik Police            22    57    36:19
    2.    Developres SkyRes Rzeszów    22    53    59:22    
    3.    ŁKS Commercecon Łódź    22    47    53:30
    4.    Grot Budowlani Łódź        22    46    57:33
    5.    Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz 22    42    53:35
    6.    BKS Profi Credit Bielsko-Biała    22    35    41:38
    7.    E.Leclerc Radomka Radom    22    25    35:48
    8.    Energa MKS Kalisz        22    23    34:52
    9.    Enea PTPS Piła            22    22    32:52
    10.    DPD Legionovia Legionowo    22    21    29:51
    11.    #Volley Wrocław        22    17    31:56
    12.    KSZO Ostrowiec        22    8    15:62        
Punktacja: 3 pkt za wygraną 3:0 i 3:1, 2 pkt za wygraną 3:2, 1 pkt za porażkę 2:3, 0 pkt za przegraną 1:3 i 0:3.
Zespoły z miejsca 1 i 2 od razu trafiały do półfinału MP; zespoły z miejsc 3-6 grały ćwierćfinał, a zwycięzcy awansowali do półfinału; przegrani grali o piąte miejsce. Zespoły z miejsc 7-8 grały o 7. miejsce, 9-10 o 9. miejsce, a 11-12 o 11. miejsce na zakończenie sezonu. Drużyna, która zajęła 12. miejsce w klasyfikacji końcowej grała baraż o miejsce w LSK sezonu 2019/2020 z drużyną z I ligi, która zajęła 1 lub 2 miejsce i spełniała wymogi regulaminowe dotyczące dopuszczenia klubu do udziału w rozgrywkach LSK.

FAZA PLAY-OFF
RUNDA 1
Mecze o prawo gry w półfinałach (do dwóch zwycięstw)
ŁKS Commercecon Łódź – BKS Profi Credit Bielsko-Biała 2:0 (3:1, 3:1)
Grot Budowlani Łódź – Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz 2:0 (3:0, 3:0)

RUNDA II
Półfinał 1-4 (do dwóch zwycięstw)
Chemik Police – Grot Budowlani Łódź 0:2 (0:3, 1:3)
Developres SkyRes Rzeszów – ŁKS Commercecon Łódź 0:2 (2:3, 0:3)

RUNDA III
o 1. miejsce (do trzech zwycięstw)
ŁKS Commercecon Łódź – Grot Budowlani Łódź 3:0 (3:2, 3:2, 3:2)
o 3. miejsce (do trzech zwycięstw)
Chemik Police – Developres SkyRes Rzeszów 1:3 (0:3, 3:2, 2:3, 2:3)
o 5. miejsce (do dwóch  zwycięstw)
Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz – BKS Profi Credit Bielsko-Biała 0:2 (1:3, 1:3)
o 7. miejsce (do dwóch zwycięstw)
E.Leclerc Radomka Radom – Energa MKS Kalisz 1:2 (2:3, 3:2, 0:3)
o 9. miejsce (do dwóch zwycięstw)
Enea PTPS Piła – DPD Legionovia Legionowo 2:0 (3:0, 3:0)
o 11. miejsce (do dwóch zwycięstw)
#VolleyWrocław – KSZO Ostrowiec 2:1 (3:0, 2:3, 3:2)

BARAŻ O PRAWO GRY W LSK (do trzech zwycięstw)
KSZO Ostrowiec – Wisła Warszawa 1:3 (3:0, 2:3, 0:3, 0:3)

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
    1.    ŁKS Commercecon Łódź
    2.    Grot Budowlani Łódź
    3.    Developres SkyRes Rzeszów
    4.    Chemik Police
    5.    BKS Profi Credit Bielsko-Biała
    6.    Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz
    7.    Energa MKS Kalisz
    8.    E.Leclerc Radomka Radom
    9.    Enea PTPS Piła
    10.    DPD Legionovia Legionowo
    11.    #VolleyWrocław
    12.    KSZO Ostrowiec

DRUŻYNY MEDALISTÓW

ŁKS COMMERCECON ŁÓDŹ: Ewa Kwiatkowska, Lucie Muhlsteinova (Czechy), Regiane Bidias (Brazylia), Aleksandra Wójcik, Daria Szczyrba, Agata Wawrzyńczyk, Klaudia Gajewska, Anna Korabiec, Monika Bociek, Krystyna Strasz, Izabela Kowalińska, Klaudia Alagierska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Marta Wójcik. Trener: Michał Masek

GROT BUDOWLANI ŁÓDŹ: Maria Stenzel, Gabriela Polańska, Magdalena Stysiak, Małgorzata Śmieszek, Jovana Brakočevic-Canzian (Serbia), Julia Twardowska, Jaroslava Pencova (Słowacja), Justyna Kędziora, Agata Babicz, Femke Stoltenborg (Holandia), Ewelina Tobiasz, Oliwia Urban, Anna Bączyńska. Trener: Błażej Krzyształowicz.

DEVELOPRES SKYRES RZESZÓW: Helene Rousseeaux (Belgia), Maja Tokarska, Kamila Witkowska, Barbara Zakościelna, Magdalena Hawryła, Katarzyna Żabińska, Jelena Blagojević (Serbia), Petya Barakowa (Bułgaria), Agata Sawicka, Michaela Mlejnkova (Czechy), Dorota Mdyńska, Agnieszka Rabka, Kinga Hatala, Katarzyna Zaroślińska-Król, Eva Janewa (Bułgaria). Trener: Lorenzo Micelli, później Bartłomiej Dąbrowski.

ZESPÓŁ SEZONU
(według nagród MVP w sezonie)
Jovana Brakočevic-Canzian (Grot Budowlani Łódź)        9
Marta Wójcik (ŁKS Commercecon Łódź)            8
Ewelina Krzywicka (Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz)    5
Katarzyna Zaroślińska-Król (Developres SkyRes Rzezów)    5
Chiaka Ogbogu (Chemik Police)                5

GWIAZDA SEZONU
JOVANA BRAKOČEVIĆ-CANZIAN (Grot Budowlani Łódź)
Jovana Brakočević-Canzian była niekwestionowaną liderką drużyny z Łodzi w sezonie 2018/2019. Serbska atakująca w barwach Grotu Budowlanych rozegrała w LSK 109 setów, zdobywając 639 punktów i dziewięć statuetek MVP. Warto odnotować, że zawodniczka na stałe zapisała się w historii ligi, bijąc rekord w indywidualnych zdobyczach punktowych - w drugim spotkaniu  finałowym z ŁKS Commercecon zdobyła aż 38 punktów.
Serbka w trudnych momentach brała ciężar gry na swoje barki i z reguły nie zawodziła. Jeżeli ktokolwiek uważał przed sezonem, że słynna zawodniczka będzie się w Polsce rozmieniać na drobne, to  poważnie się pomylił. Mieliśmy szczęście, że na boiskach LSK występowała prawdziwa gwiazda, która dzięki dobrej grze nad Wisłą uratowała swoją karierę i w następnym sezonie ponownie zagra we włoskiej Serie A.

LICZBY SEZONU

36 – tyle lat czekał ŁKS Commercecon Łódź na mistrzostwo Polski (ostatni raz zdobył złoty medal w 1983 roku);

639 – tyle punktów w całym sezonie zdobyła Jovana Brakočević-Canzian (Grot Budowlani Łódź), druga w rankingu Katarzyna Zaroślińska-Król (Developres SkyRes Rzeszów) miała ich 485;

47 godzin i 25 minut – tyle czasu na boisku spędziły mistrzynie Polski, siatkarki ŁKS-u Commercecon Łódź w sezonie 2018/2019.

 Przejdź do forum (2)

Dołącz do rozmowy o tej wiadomości na forum

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...

Newsletter

POBIERZ NASZĄ APLIKACJĘ

Jedziesz samochodem? Nie możesz oglądać meczu, ale z chęcią posłuchasz na żywo?

Pobierz naszą aplikację mobilną z funkcją czytania wyniku!

Na dodatek będą go podawać Karol Kłos z PGE Skry Bełchatów i jedna z największych gwiazd kobiecej siatkówki ostatnich lat – Ania Werblińska. Pobierz, posłuchaj, kibicuj PlusLidze i Lidze Siatkówki Kobiet.

 
 
 
sponsor tytularny
sponsorzy
media
partnerzy
partnerzy instytucjonalni

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij