Autor:JK
  29.03.2020 godz. 12:02

RetroLSK (2012/13): Atomowa jazda z piekła do nieba


Finał sezonu 2012/2013 był bardzo emocjonujący. Takich emocji, zwrotów akcji i niewiarygodnych horrorów w ligowym finale chyba jeszcze nie było. Tauron MKS Dąbrowa Górnicza był bardzo blisko pierwszego mistrzostwa, jednak złote medale trafiły do zespołu z Sopotu, który odrodził się w niesamowity sposób.

Po dwóch meczach finału, gdy dąbrowianki prowadziły 2–0, wydawało się, że będą w stanie zdobyć historyczny złoty medal. Tym bardziej że zespół trenera Waldemara Kawki udowadniał, że ma patent na Atom Trefl – wygrał z nim dwa razy w fazie zasadniczej, zwyciężył także w finale Pucharu Polski i Superpucharze. Wydawało się, że Atomu nic już nie uratuje. I wtedy w trzecim spotkaniu stał się cud, bo chyba tak trzeba nazwać wydarzenia, które nastąpiły w tie-breaku. Dąbrowianki prowadziły 14:11, lecz wtedy piąty bieg wrzuciła kapitalnie dysponowana Rachel Rourke. Atom obronił w sumie pięć piłek meczowych, a przy pierwszej okazji Rourke zakończyła spotkanie zwycięsko. Zespół z Dąbrowy Górniczej jeszcze długo nie mógł uwierzyć w to, co się stało...

Następnego dnia dąbrowianki nie załamały się jednak, bo zaczęły od prowadzenia, a później doszło do kolejnego horroru w tie-breaku. Choć trudno w to uwierzyć, Atom Trefl podniósł się, mimo że MKS prowadził już w piątym secie 8:3! Gospodynie jednak się nie poddawały i wygrały do 13. Takiego powrotu w finałach chyba jeszcze nie widzieliśmy! O wszystkim miał zdecydować piąty mecz w Dąbrowie. Zgodnie z tradycją, gospodynie prowadziły już 2:0 w setach, 20:17 w trzecim secie, a spiker w hali powoli szykował kibiców do końca meczu. Nic z tego, bo Atom kolejny raz w niesamowity sposób wrócił do gry. W piątej partii już kontrolował wydarzenia na boisku i po raz drugi z rzędu mógł świętować mistrzostwo Polski.

Trener Adam Grabowski, który przejął Atom Trefl Sopot w trakcie sezonu i doprowadził go do mistrzostwa kraju, wcześniej zdobywał je tylko jako asystent. – Na pewno jest to inna sytuacja, bo teraz na mnie spoczywała odpowiedzialność za zespół i ciążyła znacznie większa presja. Jeśli chodzi o same uczucia, to pewnie radość była podobna. Teraz to już nawet za bardzo nie pamiętam, bo tytuły z Naftą zdobywaliśmy bardzo dawno temu. Bez wątpienia dzień, w którym zdobyłem mistrzostwo kraju z Atomem Treflem był najważniejszy w mojej karierze trenerskiej.

– Mecze finałowe w naszym wykonaniu zostaną na długo w pamięci kibiców. Pokazaliśmy, że w siatkówce zawsze trzeba wierzyć w sukces do końca. To była jak jazda z piekła do nieba – mówił po finale, a trener Waldemar Kawka dodał: – Czuję niedosyt. Przegraliśmy złoto w pierwszym meczu w Sopocie. W naszej hali szansa na mistrzostwo uleciała w trzecim secie. Po raz kolejny okazało się, że boimy się wygrać. Nie było komu skończyć ważnych piłek. Potem byliśmy już tylko słabsi i słabsi – dodał w rozmowie  z „Gazetą Wyborczą”. Sezon 2012/13 był wyjątkowy nie tylko z powodu olbrzymich emocji w finale, lecz także sukcesów w europejskich pucharach.

– Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna jako pierwszy polski zespół triumfował w europejskich rozgrywkach – Pucharze CEV. Za to należą się wielkie brawa zespołowi trenera Bogdana Serwińskiego – podkreślał prezes PLPS S.A. Artur Popko.
– Przed sezonem sponsorem tytularnym rozgrywek została firma ORLEN, dlatego zmieniliśmy nazwę ligi. Mieliśmy też sporo nowości – jak chociażby zastosowanie systemu weryfikacji wideo w najważniejszych meczach sezonu – dodał prezes.

TABELA RUNDY ZASADNICZEJ ORLEN LIGI
                   Zespół                   Mecze   Pkt    Sety
1. Bank BPS Muszynianka Fakro    18         46     48:15
2. Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 18          39     47:24
3. BKS Aluprof Bielsko-Biała         18          39     46:24
4. Atom Trefl Sopot                     18          39     43:23
5. PTPS Piła                                18          28     34:31
6. Budowlani Łódź                       18          24     35:40
7. Impel Wrocław                        18          19     30:42
8. Pałac Bydgoszcz                      18          17     23:42
9. Siódemka Legionovia               18          13     21:45
10. AZS Metal-Fach Białystok        18          6      11:52
Obowiązywała punktacja: 3 pkt za wygraną 3:0 i 3:1, 2 pkt za wygraną 3:2, 1 pkt za porażkę 2:3, 0 pkt za przegraną 1:3 i 0:3; awans do play-off: 1–8.; ostatnia ekipa spadek, 9. drużyna baraż.

FAZA PLAY-OFF
{I RUNDA}
Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna – Pałac Bydgoszcz 3–0 (3:1, 3:0, 3:1)
Tauron MKS Dąbrowa Górnicza – Impel Wrocław 3–1 (0:3, 3:0, 3:1, 3:2)
BKS Aluprof Bielsko-Biała – Budowlani Łódź 3–0 (3:1, 3:0, 3:1)
Atom Trefl Sopot – PTPS Piła 3–0 (3:1, 3:1, 3:0)
{II RUNDA}
O 9. miejsce:
Siódemka Legionovia – AZS Metal-Fach Białystok 4–1 (1:3, 3:0, 3:0, 3:0, 3:2)
O miejsca 5–8.:
Impel Wrocław – Budowlani Łódź 2–0 (3:2, 3:0)
PTPS Piła – Pałac Bydgoszcz 2–0 (3:1, 3:0)
O miejsca 1–4.:
Atom Trefl Sopot – Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna 3–2 (1:3, 3:2, 3:1, 2:3, 3:1)
Tauron MKS Dąbrowa Górnicza – BKS Aluprof Bielsko-Biała 3–1 (1:3, 3:2, 3:0, 3:1)
{III RUNDA}
O 5. miejsce:
Impel Wrocław – PTPS Piła 2–1 (3:1, 1:3, 3:2)
O 3. miejsce:
Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna – BKS Aluprof Bielsko-Biała 3–0 (3:1, 3:0, 3:0) 
O 1. miejsce:
Atom Trefl Sopot – Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 3–2 (0:3, 1:3, 3:2, 3:2, 3:2)

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
1. ATOM TREFL SOPOT
2. Tauron MKS Dąbrowa Górnicza
3. Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna
4. BKS Aluprof Bielsko-Biała
5. Impel Wrocław
6. PTPS Piła
7. Budowlani Łódź
8. KS Pałac Bydgoszcz
9. Siódemka Legionovia
10. AZS Metal-Fach Białystok

DRUŻYNY MEDALISTÓW
{ATOM TREFL SOPOT}: Mariola Zenik, Erika Coimbra (Brazylia), Izabela Bełcik, Dorota Pykosz, Anna Podolec, Julia Szełuchina (Ukraina), Dorota Wilk, Sylwia Wojcieska, Anita Kwiatkowska, Justyna Łukasik, Magdalena Kuziak, Noris Cabrera (Kuba), Rachel Rourke (Australia), Klaudia Kaczorowska.
Trener: Jerzy Matlak, później Adam Grabowski.

{TAURON MKS DĄBROWA GÓRNICZA}: Maja Tokarska, Charlotte Leys (Belgia), Aleksandra Liniarska, Joanna Kaczor, Milena Stacchiotti (Włochy), Frauke Dirickx (Belgia), Natalia Nuszel, Katarzyna Zaroślińska, Joanna Staniucha-Szczurek, Krystyna Strasz, Magdalena Śliwa, Elżbieta Skowrońska, Ivana Plchotova (Czechy).
Trener: Waldemar Kawka.

{BANK BPS MUSZYNIANKA FAKRO MUSZYNA}: Anna Werblińska, Eleonora Dziękiewicz, Dominika Sieradzan, Agnieszka Bednarek-Kasza, Anna Kaczmar, Sanja Popović (Chorwacja), Kinga Kasprzak, Katarzyna Gajgał-Anioł, Helene Rousseaux (Belgia), Aleksandra Jagieło, Paulina Maj-Erwardt, Valentina Serena (Włochy).
Trener: Bogdan Serwiński.


ZESPÓŁ SEZONU
(wg nagród MVP w sezonie) Nagrody
Rachel Rourke (Atom Trefl)    12
Katarzyna Zaroślińska (Tauron MKS)    6
Sanja Popović (Bank BPS Muszynianka)    6
Anna Werblińska (Bank BPS Muszynianka)    5
Tijana Malasević (PTPS)    5
Elżbieta Skowrońska (Tauron MKS)    4
Joanna Kaczor (Tauron MKS)    4

GWIAZDA SEZONU
RACHEL ROURKE (Atom Trefl Sopot)
Australijka była największą gwiazdą rozgrywek, która poprowadziła zespół z Sopotu do mistrzostwa Polski. Poprzedni sezon atakująca spędziła w ekipie z Muszyny. – Chciałam zostać w Polsce, dlatego ucieszyła mnie oferta z Sopotu, bo tylko zmieniłam miasto, a nie ligę. Potrzebowałam trochę stabilizacji – tłumaczyła. – W Muszynie było fajnie, szczególnie jeśli lubi się narty lub snowboard, ale w tak małym mieście nie było szans na żadną prywatność. Z tego punktu widzenia Sopot był zupełnie inny – mówiła w jednym z wywiadów.
– Finał był zwariowany, trudno sobie nawet coś takiego wyobrazić, bo przegrywając 0-2 w meczach, w trzecim obroniłyśmy pięć meczboli i udało nam się wrócić do gry. Potem już się nie  przejmowałyśmy niczym, bo wszystko wydawało się możliwe. Nasz powrót w ostatnim starciu też był niesamowity – przyznała najlepiej punktująca siatkarka w historii zawodowej ligi w Polsce.

OPINIA EKSPERTA
JACEK KASPRZYK, ówczesny dyrektor ORLEN Ligi
Z końcówki sezonu jestem bardzo zadowolony. Niestety, faza zasadnicza nie była najlepsza. Oczywiście, w trakcie niej także zdarzały się perełki, lecz zdecydowanie zbyt rzadko. Natomiast spotkania play-off mogły już zadowolić wszystkich. Dawno nie było tak, że ćwierćfinały nie kończyły się tylko po trzech meczach, półfinały składały się z czterech i pięciu starć, a finał był tak długi i tak dramatyczny.
Gratuluję ekipie z Muszyny, która zdobyła Puchar CEV, bo po takim sukcesie w każdym kraju byłoby święto. W lidze Muszyna zdobyła tylko brąz, ale to też dobrze świadczy o sile ekip z Dąbrowy Górniczej oraz Sopotu. Cieszę się także, że kluby wzięły się za szkolenie młodzieży, a poza tym wszystkie są już spółkami.

LICZBY SEZONU
4000 – widzów to rekord frekwencji w sezonie 2012/13. Ustanowił go zespół Tauronu w trakcie finałowych potyczek z Atomem Treflem.
149 – minut trwał najdłuższy mecz w sezonie 2012/13. Impel Wrocław pokonał 3:2 Budowlanych Łódź w meczu fazy zasadniczej.
577 – pkt zdobyła najlepiej punktująca zawodniczka rozgrywek Rachel Rourke z Atomu Trefla. To był rekord w historii.

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...
...