Krzysztof Mecner  |  18.09.2020 godz. 14:21

Dwóch faworytów w TAURON Lidze?


Rusza kolejny sezon rywalizacji siatkarek o mistrzostwo Polski. Tegoroczny sezon TAURON Ligi zapowiada się niezwykle ciekawie. Tytułu broni Grupa Azoty Chemik Police, gdyż w przeciwieństwie do PlusLigi, siatkarkom udało się rozegrać pełną serię spotkań fazy zasadniczej i na tej podstawie można było sprawiedliwie rozdzielić medale. Chemik Police wydaje się być jednym z głównych faworytów tegorocznego sezonu.

Grupa Azoty Chemik ma mocny skład z wieloma reprezentantkami kraju, a wielkim wzmocnieniem powinna być serbska siatkarka Jovana Brakocevic, niegdyś uważana za jedno z największych objawień światowej siatkówki. Chemik od 2006 r. gdy siatkarki rywalizują jako profesjonalna liga, zebrał najwięcej trofeów, gdyż aż sześciokrotnie wygrywał rozgrywki ligowe. W sumie z dwoma tytułami jakie zdobył w latach 1994-1995 jest jedną z najbardziej utytułowanych drużyn w naszej historii. Więcej złotych medali ma jedynie legendarna w dawnych latach drużyna AZS AWF Warszawa, a BKS Bielsko ma więcej srebrnych medali na koncie.

Zespół z Polic będzie miał jednak niezwykle groźnego rywala w drużynie Developres SkyRes Rzeszów, której trenerem jest Stephane Antiga. Francuz już złotymi zgłoskami zapisał się w historii polskiej siatkówki, prowadząc jako selekcjoner naszą męską kadrę do tytułu mistrza świata w 2014 r. Teraz myśli o triumfach z rzeszowską drużyną. Rzeszów przez lata kojarzył się siatkarskim kibicom ze sławną męską drużyną Resovii. Kilka lat temu powstał projekt zbudowania silnej żeńskiej drużyny i konsekwentnie jest realizowany. Developres zdobył już trzy medale mistrzostw Polski, ale wszyscy marzą tam o medalu z najcenniejszego kruszcu i wierzą, że pod okiem Antigi da się te marzenia zrealizować. Antiga ma do dyspozycji wiele klasowych siatkarek i z pewnością będzie potrafił wykorzystać wszystkie atuty tej drużyny.

W Rzeszowie rozwija się kobieca siatkówka, dawną potęgę odbudowała też Łódź. Niegdyś mistrzowskie tytuły regularnie zdobywały tak sławne drużyny jak Start, ChKS Komunalni czy ŁKS. Teraz ŁKS Commercecon i Grot Budowlani też uważane są za kandydatów do medali. ŁKS jest zresztą jedyną drużyną, która od 2014 r potrafiła złamać hegemonię Chemika, wygrywając mistrzostwa w 2019 r. Za „czarnego konia” rozgrywek z kolei uchodzi E.LECLERC MOYA Radomka, która pozyskała kilka ciekawych zawodniczek. Wróciła do kraju rozgrywająca Katarzyna Skorupa, której ojciec Andrzej jest przecież legendą Czarnych Radom, niegdyś czołowej męskiej drużyny w kraju. Silny zespół jest też w Legionowie, który prowadzi słynny włoski szkoleniowiec Alessandro Chiappini. Sądzę, że właśnie w tych drużynach należy upatrywać głównych kandydatów do medali mistrzostw Polski, choć i pozostałe mają swoje aspiracje i nie zamierzają być statystami w tej walce.

Męska PlusLiga powstała sześć lat wcześniej, ale w nowej formule tytuły zdobywały tylko cztery kluby. W zawodowej lidze kobiet mistrzostwa zdobywały Muszynianka, Winiary Calisia Kalisz, BKS Aluprof Bielsko, Trefl Sopot, Chemik Police i ŁKS. Dwie z nich Muszynianka i Trefl nie utrzymały poziomu, BKS i Winiary dominujące 10 lat temu, utrzymały się w elicie, choć dopiero odbudowują powoli dawną siłę. Tym większe uznanie dla Chemika, który od momentu powrotu cały czas walczy o najważniejsze trofea w kobiecej siatkówce klubowej.

Siatkówka kobieca w ostatnich latach była w naszym kraju w kryzysie, reprezentacja po medalu mistrzostw Europy w 2009 r. mocno obniżyła loty i przestawała się liczyć w międzynarodowej rywalizacji, co odbijało się także na poziomie rozgrywek ligowych. Kryzys jednak już minął, a znakomita postawa reprezentacji w mistrzostwach Europy i heroiczna walka o igrzyska olimpijskie kadry na początku roku (gdy jeszcze nikt nie zdawał sobie sprawy z nadciągającej pandemii) przysporzyła siatkarkom masę sympatii i popularności. Talenty młodych zawodniczek szybko się rozwijają i trener kadry Jacek Nawrocki będzie miał z czego wybierać na kolejny sezon reprezentacyjny. To powinno mieć także wpływ na poziom rozgrywek ligowych, który z roku na rok się podnosi i przysparza coraz większych emocji kibicom. Liga zapowiada się więc szalenie ciekawie, a mamy nadzieję, że nasze najlepsze drużyny będą sobie też znacznie lepiej niż w ostatnich latach liczyć w rozgrywkach europejskich pucharów.

 

Autorytet w dziedzinie sportu. Wieloletni dziennikarz sportowy. Współpracował z dziennikiem „Sport” oraz był komentatorem meczów siatkówki dla telewizji Eurosport. Autor wielu publikacji poświęconych historii siatkówki, m.in. „Historia siatkówki. Mistrzostwa Europy”.

 
 
Do listy
...
...
...

Newsletter

Sponsor tytularny
Sponsor
Multiagencja Unilink - najlepsze ubezpieczenia OC/AC
Sponsorzy
partnerzy medialni
partnerzy