Krzysztof Mecner  |  07.01.2019 godz. 12:23

Siatkówka doceniona!


Rok 2018 był znakomity dla Polskiej siatkówki. Oczywiście najważniejszym momentem, uświetniającym jubileusz 90-lecie tej dyscypliny w zorganizowanej formie w Polsce, było zdobycie mistrzostwa świata przez reprezentację Polski w siatkówce męskiej. To wszystko zostało teraz docenione w tradycyjnym plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski. Po raz pierwszy w historii ten prestiżowy tytuł otrzymał siatkarz. Bartosz Kurek zdobył w plebiscycie więcej głosów niż mistrz olimpijski w skokach Kamil Stoch. Na „podium”w tej prestiżowej klasyfikacji znalazł się też Michał Kubiak, kapitan reprezentacji. To świadczy jak ważną obecnie dyscypliną w polskim sporcie jest siatkówka. Tytuł drużyny roku dla reprezentacji i trenera roku dla Vitala Heynena łatwo było przewidzieć. Ale popularność naszych siatkarzy jest czymś niezwykłym.

W siatkówce osiągaliśmy w przeszłości wiele sukcesów, ale polski sport miał przecież wielu fantastycznych mistrzów innych dyscyplin i przedstawicielom gier zespołowych zawsze było trudniej w plebiscycie. Choć wielu w przeszłości siatkarzy i siatkarek było niezwykle cenionymi i popularnymi sportowcami, to jednak jeszcze większą popularnością cieszyli się przedstawiciele innych dyscyplin.

Plebiscyt przeprowadzany jest od 1926 r., ale przedstawiciel siatkówki po raz pierwszy na liście 10. najlepszych sportowców pojawił się dopiero w 1952 r. W tym roku reprezentacja Polski siatkarek zdobyła wicemistrzostwo świata w Moskwie, a Mirosławę Zakrzewską uznano za najwszechstronniejszą zawodniczkę mistrzostw. Znalazło to odbicie w wynikach plebiscytu, gdyż Zakrzewska znalazła się na znakomitym czwartym miejscu.
Potem naszych siatkarzy i siatkarki pomijano mimo sporych sukcesów w głosowaniach. Dopiero w 1974 r. gdy Polska zdobyła pod kierunkiem Huberta Wagnera mistrzostwo świata, przypomniano sobie o tej dyscyplinie. Kapitan tamtej reprezentacji Edward Skorek znalazł się na 10. miejscu w klasyfikacji plebiscytu, a najlepszy siatkarz tamtych mistrzostw w Meksyku Stanisław Gościniak na 11. miejscu. Dwa lata później kadra Wagnera zdobyła złoty medal olimpijski, ale w 1976 r. Polska miała tak wiele sukcesów w innych dyscyplinach, że siódma lokata Edwarda Skorka i wyróżnienie dla Huberta Wagnera jako najlepszego trenera nie oddawały skali uwielbienia tej reprezentacji przez kibiców.

Potem na wiele lat siatkówka nie mogła zaistnieć w tym plebiscycie. W czasach kryzysu gospodarczego i przemian ustrojowych odstaliśmy w tym sporcie od najlepszych i trudno się było dziwić takiemu stanowi rzeczy. Dopiero dwa tytuły mistrza Europy jakie zdobyły siatkarki Andrzeja Niemczyka znów sprawiły, że o polskiej siatkówce zrobiło się głośno. Reprezentacja siatkarek została drużyną roku w 2003 r., a Niemczyk trenerem roku. W 2003 r. Małgorzata Glinka została sklasyfikowana na czwartym miejscu, na podobnym sklasyfikowano w 2005 r. Dorotę Świeniewicz (obie miały na tych mistrzostwach najcenniejsze indywidualne nagrody).

W 2006 r. Polska wywalczyła wicemistrzostwo świata, co odbiło się trzecim miejscem w plebiscycie dla Sebastiana Świderskiego, tytułem trenera roku dla Raula Lozano i tytułem drużyny roku dla kadry siatkarzy. Kolejne sukcesy polskich reprezentacji też miały wpływ na wyniki plebiscytu w kolejnych latach. W 2009 r. siatkarze byli mistrzami Europy, siatkarki brązowymi medalistami ME co podkreślono głosując na Piotra Gruszkę (3 miejsce) i Annę Barańską (9 miejsce).

Bartosz Kurek był objawieniem polskiej siatkówki już wiele lat temu. Po sukcesach kadry w 2011 został drugim sportowcem w kraju (za Justyną Kowalczyk), a w 2012 r. (wygraliśmy wtedy Ligę Światową) szóstym.
Na drugim miejscu w 2014 r. był w plebiscycie Mariusz Wlazły, który był bohaterem zwycięskich dla Polski mistrzostw świata minimalnie przegrywając rywalizację z Kamilem Stochem. Jeszcze w 2015 r. w dziesiątce najlepszych był Michał Kubiak, ale kolejne dwa lata zbyt pomyślne dla siatkówki nie były, więc brak też przedstawicieli w wynikach.
Rok 2018 r. należał jednak do polskich siatkarzy, którzy zdominowali plebiscyt. Tytuł najpopularniejszego sportowca Polski jest wielkim zaszczytem, więc tym większe gratulacje dla Bartosza Kurka, który na tę nagrodę zasłużył w tym roku jak nikt inny.

Przed nami kolejny niezwykle ważny rok dla polskiej siatkówki. Oby był równie pomyślny jak ten niedawno miniony i na kolejnej gali „Mistrzów Sportu” znów przedstawiciele tej pięknej dyscypliny sportu jaką jest siatkówka mogli się czuć w pełni docenieni. Wielkie gratulacje!

 

Autorytet w dziedzinie sportu. Wieloletni dziennikarz sportowy. Współpracował z dziennikiem „Sport” oraz był komentatorem meczów siatkówki dla telewizji Eurosport. Autor wielu publikacji poświęconych historii siatkówki, m.in. „Historia siatkówki. Mistrzostwa Europy”.

 
 
Do listy
...
...
...